SSCB'nin dağılmasından sonraki süreçte Rusya'daki yazılı basının geçirdiği değişimler
The transformation of the Russian newspapers after the collaps of the Soviet Union
  1. Tez No: 428579
  2. Yazar: AHMET COŞKUNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ulusal ve uluslararası haber akışlarında, medyanın çok önemli ve vazgeçilmez dallarından biri olan , gazetelerin değeri ve önemi gözardı edilemez bir gerçektir.Yazılı basın sadece çıktığı ve yayınlandığı ülkenin değil, o ülkenin dış ilişkilerini de olumsuz ya da olumlu etkileyebilme özelliği ve gücüne de sahiptir.Yazılı basının (gazetelerin) çok sayıda görev ve sorumlulukları arasında, mensubu olduğu toplumun, aydınlatılması, ona yol göstermesi, halk adına idare ve yönetimi denetlemesi, toplumsal şeffaflığın sağlanması ve yürütülmesi gibi konular yer alır.Bunun dışında, aynı şekilde, toplumsal barışın sağlanması ile, yayınlandığı ülkenin, diğer ülkelerle ilişkilerinin gelişmesi veya bozulması gibi etkilerle de gündeme gelebilir.İşte bu bağlamda yüzyıllarda kimi zaman dostluk, kimi zaman da rekabet veya düşmanlık ilişkilerinde , ama sürekli temas içinde olduğumuz eski Sovyetler Birliği'nin yerini alan Rusya Federasyonu'nun, günümüz basınının (gazeteciliğinin) gelişim ve değişimi ele alınmıştır.Sovyetler Birliği ile süren ilişkilerimiz, Sovyetlerin ortadan kalkmasının ardından,kopmadan, kesintisiz olarak, Rusya federasyonu ile de, değişerek ve yön farkı ile sürmektedir.Bu nedenle, bu komşu ülkenin gazeteciliğinin yapısı, hedefleri, yaklaşımları ile tutumları, Türkiyemiz açısından da incelenmeye ve takip edilmeye değer bulunmuştur.Çalışmada, günümüz Rus Gazeteciliğinin, tarihsel gelişimi yanında, Sovyet dönemi uygulamaları da ele alınarak, ,içinde bulunduğumuz günlerdeki yapısı aydınlatılmaya çaluşılmıştır.Çalışmada, Rus gazeteciliğinin, Çarlık dönemi bir yana Sovyetler Birliği döneminde, partinin sesi konumunda (SBKP) olmaktan çıkarak, günümüzde, sermayenin emrinde, ama yine yönetimin, amaçlarına ulaşmak için, kullanıldığı bir 'Anahtar' rolü yüklendiği, toplumun gelişmesi, aydınlatılması ve şeffaflık gibi görevlerin pek de önemesenmediği sonucuna ulaşılmıştır.Sovyetler Birliği dönemini kapsayan ve yetmiş yıldan fazla süren, bir dönemin ardından, Rus gazeteciliği sadece sahip değiştirerek, nerdeyse aynı rolünü oynamayı günümüzde de sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The print media is one of the very important factors of national and international affairs.Print media (newspapres), inform, eduacate and influence the internal, international affairs of a nation.The newspapers do not influence only the country's internal situations, at he same time,it's international relations.The newspapers, have a great power, that's why, it is impossible to live without them and their activities.The newspapers, not only inform the people, they educate, try to control the administration, try to provide the transparency,show to the people the mistakes of governments and press them by the name of public.Also, the public opinion is being provided by the newspapers.The printed media, plays a keyrole, to build a nation's own and it's international peace .The newspapers could build good relations, it's own country with other countries, or regulate the relations.By this point of view, Russian printed press (newspapers) is so important for our country also.Because we have relations with Russia since centuries.That's why, today's siuations of Russian press is very important for Turkey to collobarete and coordinate it's relations with Russia.For this reason, in this study, has been tried, to explain the changing and the devolopment of Russian press (newspapers) in the era of Russian Empire, Soviet era and Russian Federation. İn the history we as Turkish people, had relations with Russian people, sometimes as enemies, sometimes as friends.But every time relations between the two nations continiued.İn this study, has been tried to explain the siutiations of Russian's press after the collapse of Soviet Union, for the time beimg. Because the relations has been reached of the time being between Russia and Turkey and they are a so enourmus, as in the fields cultural, economical, educational, political and trade.