Şekib Arslan'ın hayatı, eserleri ve divanındaki methiyeler
Shakib Arslan's life, works and euologies of his diwan
- Tez No: 428586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ARSLAN SÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şekib Arslân çok yönlü bir Arap aydınıdır. Edebiyatçı, tarihçi ve bir siyasetçiydi. Osmanlı imparatorluğunun yıkılış dönemine şahitlik eden Arslân, Türk ve Arap milletlerinin ortaklığına ve birliğine inanmaktaydı. Tezimizin konusu olan divanındaki methiyelerden de anlaşılacağı üzere o, Osmanlı hanedanını hilafet makamının da etkisiyle Arap ve diğer Müslümanların hamisi olarak görmekteydi. Osmanlı devletinin yıkılmasıyla birlikte Şekib Arslân, Avrupa'da sürgün yılları döneminde Arap ve Müslümanların sorunlarıyla yakından ilgilenmiş ve bu konuları içeren bir dergi çıkarmıştır. Edebi üslubu ve akıcı yazılarıyla İslam dünyasında şöhret bulmuş“emîru'l-beyân”“kâtibu'ş-şarki'l-ekber”lakabıyla anılır olmuştur. Arapları birlik olmaya davet etmiş, ayrışma ve emperyalist politikaları eleştirmiştir. Bu amaçla pek çok bölgeye seyahat etmiş, konferanslara katılmış ve görüşlerini ifade olanağı bulmuştur. Tezimizde daha çok siyasi yönüyle bilinen Arslân'ın edebi yönüne eğildik ve yayınladığı divanındaki Türklerle ilgili methiyeleri çevirdik. Böylece bu tezi hazırlamakla Arslân gibi bir son dönem Osmanlı-Arap münevverinin kanaatlerinin Türk okuyucusu için daha da tanınır olmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
Shakib Arslan is a versatile Arab intellectual. He was literary, historian and politician. He witnessed the collapse of the Ottoman Empire period, many wars in which Arslan himself as an activist, and believed in the unity of the Turks and Arab nations partnership. As can be seen from the diwan which is the subject of the thesis, he was seen Ottoman dynasty as the protector of Arab and other Muslims with the influence of the caliphate. Shakib Arslan, with the collapse of the Ottoman Empire, during the exile years in Europe has been interested in the problems of the Arabs and Muslims and has released a magazine covering these issues. Fluent writing with literary style and found fame in the Islamic world“emîru'l-bayan”“kâtibu'ş-şarki'l-Akbar”has been nicknamed. Invited to unite Arabs, has criticized decomposition and imperialist policies. For this purpose has traveled to many regions, he participated in the conferences and had the opportunity to express his views. Altough he is known as politician, in our thesis we studied Arslan's literary aspect. Thus, this thesis is to prepare the conclusions of a recent period Ottoman-Arab intellectual such as the Arslan, aimed to be better known to the Turkish reader.