Çocukla şahsi ilişki kurulmasına dair ilamların icrası
Execution of sentences on personal contact with a child
  1. Tez No: 428597
  2. Yazar: AYDIN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ SERHAT KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
“Çocukla Şahsi İlişki Kurulmasına Dair İlâmların İcrası”isimli bu çalışmada öncelikle çocukla şahsi ilişki kurulması kavramı ve içeriği açıklanmış; daha sonra çocukla şahsi ilişki kurma hakkının medeni hukuk boyutu usul hukukuyla bağlantılı olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede çocukla şahsi ilişki kurma hakkına sahip olan kişiler, çocuğun yüksek yararı ve dinlenilmesi ilkesi, çocukla şahsi ilişki kurulmasını gerektiren durumlar, çocukla şahsi ilişki kurulmasında alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, şahsi ilişki kurulmasına dair kararların niteliği ile bu kararların değiştirilmesi konuları incelenmiştir. Çalışmamızda çocukla şahsi ilişki kurma hakkına kesinleşmiş mahkeme kararı sonucunda sahip olan kişilerin bu haklarını ilâmlı icra yoluyla elde etmelerinde İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde izlenecek usul konusu ele alınmıştır. İlâmlı icra bakımından çocukla şahsi ilişki kurulmasına dair kararların icrasında bulundurulması gereken uzmanların işlevine ve takip nedeniyle ortaya çıkan masraflardan kimin sorumlu olacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Son olarak çocukla şahsi ilişki kurulması emrine aykırılık halinde İcra ve İflas Kanunu'nun 341. maddesi çerçevesinde uygulanacak yaptırım ve bu yaptırımın hukuki niteliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study titled“Execution of Sentences on Personal Contact with a Child”first defines the concept and content of personal contact with a child, and then deals with the material dimension of establishing contact with a child. In this framework, it considers people who are entitled to personal contact with a child, best interests of the child and the principle to hear the child, occasions necessitating personal contact, alternative methods to solve problems arising therefrom, characteristics of sentences on personal contact with a child as well as changing the verdict. Our study addresses the procedure to be followed in cases where people entitled to personal contact with a child as a result of a court decree get this right through enforcement of judgment as per requirements of Enforcement and Bankruptcy Law. It also makes evaluations about the functions of experts that should be present in the enforcement of judgments on personal contact with a child as well as about who will be held responsible from the expenses arising from execution proceedings. Finally, it dwells on the sanction that will be imposed as per article 341 of Enforcement and Bankruptcy Law in case of contradiction to the decree on establishing personal contact with a child, as well as on the legal character of such sanction.