Juan Valera'nın 'Pepita Jiménez' adlı eserinde kadın psikolojisi
Woman psychology in Juan Valera's Novel 'Pepita Jiménez'
- Tez No: 428617
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, İspanyol yazar Juan Valera'nın Pepita Jiménez adlı eserindeki Pepita karakterinin psikolojisini ele almıştır ve karakter üzerinden psikolojik tahliller yapmıştır. Bu tez yazılırken psikoloji bilimi alanındaki kaynaklardan faydalanılmıştır. 19. yüzyıl İspanyol yazarı Juan Valera eserlerinde insan psikolojisine yer veren önemli isimlerden biridir. Henüz psikolojik çalışmaların yeni yeni ortaya çıktığı dönemde, özellikle kadın karakterleri ve kadın psikolojisini yansıtmıştır. Her bir eserinde kadınları psikolojileriyle ön planda tutması Juan Valera'nın kadın karakterlerini incelenecek bir konuma koymaktadır. Juan Valera'nın Pepita Jiménez adlı eseri de kadın psikolojisini çalışmak için çok önemli bir yazınsal değere sahiptir. Bu tezde yalnızca Pepita Jiménez karakterine ve onun psikolojisine odaklanılmıştır. Bunu yaparken de Pepita Jiménez karakterinin hayatındaki dönemler eserin verdiği kadarıyla incelenmiştir. Karakterin ne gibi psikolojik bir altyapıya sahip olduğu irdelenmiştir. Genç kadının zorluklar içerisinde babasız büyümüş olmasının getirebileceği beş psikolojik etken üzerinde durulmuştur: elektra kompleksi, iktidar sorunu, din faktörü, edimsel koşullanma ve nevroz. Sonrasında Pepita karakterinin giyim ve dekorasyon tarzının ne gibi psikolojik altyapıya sahip olabileceği düşünülmüştür. Karakterin beden dilinin yorumlanmasıyla, zihnindeki düşünceler anlatılmaya çalışılmıştır. Aşk psikolojisi çerçevesinde Pepita karakteri melankoli ve karamsarlık ruh halleriyle ele alınmıştır. Bu yapılırken de gerçek aşk olgusuna değinilmiştir. Farklı düşünürler ve psikologlar tarafından aşkın nasıl değerlendirildiği incelenip Pepita karakteri üzerinden yorumlanmıştır. Aynı zamanda Pepita karakterinin dine olan bağlılığı ve de tövbekârlık algısı yine psikolojik tahliller çerçevesinde ele alınmıştır. Juan Valera, kadın karakterini ayrıntılı bir şekilde ele alarak onun psikolojik açıdan değerlendirilmesi konusunda açık kapı bırakmıştır. Karakterlerini gözlemlemiş olduğu bireyler vasıtasıyla çizerken ilgi duyduğu psikoloji bilim dalı için uygun malzemelere de eserlerinde yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has observed the character of Pepita in Juan Valera's novel Pepita Jiménez and has done analysis on the mentioned character. Upon the thesis being writed, it has been utilised from psychological science. The 19th century writer Juan Valera is one of the most important names who mentinoned and included broadly about the psychology of the human being in the novels. In the era when psychological searches weren't abroad yet -especially with the woman characters- Juan Valera reflected the psychology of woman. Approching and hangling women with their psychology in the novels, Juan Valera reaches at such a point that he is to be studied. And Valera's novel Pepita Jiménez has a huge value and importance of being to be studied as well. In this thesis, only on the character of Pepita Jiménez and her psychology are focused. As studying on the aforesaids, the life of Pepita Jiménez has been observed as possible as given in the novel. It has been examined what kind of psychological base the character has. It has been considered on five possible factors that could come from the fact that she had raised up in various difficulties without a father. Then, it has been studied that what kind of psychological base the young woman has as seen from her choices about her life, house, living, the way she dresses and the decoration of her living space. By commentating the body language of the woman, it has been tried to explain the thoughts passing through her mind. The character has been handled with her melancholic and depressed moods. Examining this, also the phenomenon of love has been discussed. As well, it has been commentated by the way that how different philosophers and psychologists discuss the phenomenon of love. At the same time the faith that the young woman has towards the God, Jesus and the religion, her piety and her penitence have been discussed within the frame of psychological analysis. Juan Valera, handling the woman character with details, made it possible to analize her psychologically. As he created his characters related within the real ones that he had through his life, he also gave various materials in his novels that can be worked.