Bir ontoloji sorunu: Badiou ve Spinoza
An ontology problem: Badiou and Spinoza
  1. Tez No: 428629
  2. Yazar: ERMAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR YÜCEL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez, ontolojide sıklıkla temel bir bağlam olarak ele alınan 'varlığın başlangıcı nedir?' sorusunu iki ayrı düşünürün bakış açılarını temele alarak tartışmaktadır. Fransız düşünür Badiou'ya göre varoluşun (ya da olanaklı bir ontolojinin) başlangıcı, yokluğun olanağından bir türetim ya da bu olanak üzerinden sürekli yapılan bir“(bir-gibi)saymadır”. Bu bağlamda ontolojinin temel ilkesi 'olanaksızın olanağında' ya da 'sunulamayanın sunumunda' yatmaktadır. Bu yolla varlık, ilk haliyle tutarsız (saf) çokluktan yani 'boşluk'tan başka bir şey değildir. Spinoza ontolojisinde ise varoluş, tamamıyla 'var' ile kuşatılmış ve içerisinde hiçbir koşulda boşluğa ya da var olmamaklık varsayımına izin vermeyen bir bir'lik ve yalnızca 'varlığı' imleyen mutlak bir sonsuzluktur. Çünkü Spinoza'ya göre esas olarak varlık anlamında varlık yalnızca özü kendi varoluşunu kuşatması minvalinde kendinin nedeni ve Bir olan 'töz' kavramı ile açıklanabilir. Temel tartışma ise Badiou'nun bu 'Bir' içerisinde boşluk kavramının nereye konulabileceğini sormasıyla başlar. Badiou, tıpkı matematikte 'boş küme'yi 'var' olarak gösterebildiğimiz gibi ontolojide de boşluğa var'dır diyebileceğimizi (çünkü Badiou'ya göre matematik ontolojidir) ve dolayısıyla bu noktada 'Bir' kavramının kendisinden kaçınmamız gerektiğini savlar. Tezin ilk bölümünde bu iki düşünürün argümanlarının tarihsel arka planı ele alınmış, ikinci ve üçüncü bölümlerde bu argümanlarının detayları ve dördüncü (son) bölümde ise bu argümanların birbirleri ile olan ilişkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation elucidates the question of“What is the beginning of being?”, that is frequently taken a basis context in ontology, by taking two perspectives of two different philosophers. According to the Badiou, who is a French philosopher, beginning of being (or a possible ontology) is derived from the possible of nothing or a count-as-one by means of this possibilty. In this context, the foundation of ontology is based on the 'possibility of impossible' or 'presentation of unpresentable'. In this way, the being is nothing but a void or inconsistent pure multiple. According to Spinoza's ontology, existence is completely surrounded by 'there is'. As Spinoza's ontology concerns existence is also an infinity that impiles only 'being' and indicates an oneness which never allows the void or 'non-being'. Since, according to Spinoza, being-qua-being fundamentally can expound by the substance only, whose essence involves existence in that substance is causa sui. The main debate occurs with Badiou's question:“Where we can put the void in concept of 'One' ?”According to Badiou, we can say 'there is void' just as we can show in maths: there is an empty set. Because, mathematics is ontology and therefore we should keep away from the concept of 'One'. In this context, the first chapter is about historical backgrounds of two different philosopher's arguments, the second and third chapters are about details of this arguments and the fourth (final) chapter is about the relationship of each other.