Gayri nizami harp askerî doktrini bağlamında savaş ve güvenlik felsefesi
Philosophy of war and security in the context of the military doctrine of unconventional warfare
- Tez No: 930800
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Savaş ve güvenlik felsefesinde askeri bir doktrin temelini taşıyan Gayri Nizami Harp, yeni nesil çatışma alanının mevcut sınırlarını tayin eden bir asimetrik mücadele türüdür. Devlet dışı, düzensiz aktörlerin örtülü, istihbari ve yıkıcı faaliyetleri kapsamında harekete geçirildiği gayri nizami harp yaklaşımı, toplum ve siyaset felsefesi kuramları çerçevesinde ele alınabilir. Politik felsefede kritik bir işleve bürünen ideolojiler, değer yargıları, kolektif inanç sistemleri, toplumsal eylem yapıları gayri nizami harbin felsefi ve sosyolojik cephesini meydana getirir. Dolayısıyla düzensiz veya soğuk harp unsurlarının günümüzün çatışma ortamında devreye sokulduğu gayri nizami harp etkinlikleri ışığında, felsefi bir bakış açısı geliştirilebilir. Öte yandan felsefi ve sosyolojik düşünce üzerinden ortak bir kesişim kümesi oluşturan gayri nizami harp yaklaşımı, farklı güzergâh noktalarında birbirine düğümlenen yapılarla iç içe geçer. Bu güzergâh noktaları Psikolojik Harekât (PSYOP), Ayaklanma, Ayaklanmaya Karşı Koyma (COIN), Gerilla Harbi, Kontrgerilla Harekâtı, İstikrar Harekâtı ve Gayri Nizami Kuvvetlere Karşı Harekât (OPFOR) şeklinde sıralanabilecek savaş dışı operasyon tipleriyle örtüşür. Bu noktada temellendirilecek ana iddia şudur: Tüm çatışma spektrumunu çemberine alan bu operatif faaliyetlerde, çatışan veya savaşa dahil edilen kuvvetler, düzensiz unsurlardan müteşekkil olduğu için gayri nizami harbin sosyolojik ve felsefi bir arka plana sahip olduğu öne sürülebilir. Multidisipliner bir projeksiyon geliştirilecek olan bu araştırmada hem askeri taktik ve strateji düzleminde gayri nizami harbin karakteristik yapısı irdelenecek hem de düzensiz çatışmaların ana omurgasını meydana getiren felsefi ve sosyolojik teoriler, savaş ve güvenlik stratejileri bağlamında tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Unconventional warfare, which has basis of a military doctrine in the philosophy of war and security, is a type of asymmetric struggle that determines the current boundaries of the new generation conflict area. The unconventional warfare approach, in which non-state, irregular actors are mobilized within the scope of covert, intelligence and subversive activities, can be addressed within the framework of social and political philosophy theories. Ideologies, value judgments, collective belief systems and social action structures, which play a critical role in political philosophy, constitute the philosophical and sociological front of unconventional warfare. On account of the fact that a philosophical perspective might be developed in the light of unconventional warfare activities in which irregular or cold warfare elements are brought into play in today's conflict environment. On the other hand, the unconventional warfare approach, which forms a common intersection cluster through philosophical and sociological thought, is intertwined with structures that are knotted together at different route points. These route points overlap with non-combat operation types that can be listed as Psychological Operations (PSYOP), Insurgency, Counterinsurgency (COIN), Guerilla Warfare, Counterguerilla Operations, Stability Operation and Irregular Opposing Forces (OPFOR). The main argument to be based on this point is the fact that in these operative activities that encompass the entire spectrum of conflict, it can be claimed that unconventional warfare has a sociological and philosophical background, as the forces in conflict or involved in the warfare are composed of irregular elements. In this research, in which a multidisciplinary projection will be developed both the characteristic structure of unconventional warfare will be examined in terms of military tactics and strategy and the philosophical and sociological theories that form the main structure of irregular conflicts will be discussed in the context of war and security strategies.