Radyo dergisi temelinde radyo ve gelenek kültürü ilişkisi
Radio and tradition culture relations on the basis of radio magazine
  1. Tez No: 428657
  2. Yazar: ERAY ALPYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu çalışmada 1941-1949 yılları arasında yayınlanan“Radyo”dergisi gelenek kültürü ilişkisi“ kapsamında incelenmiştir. Radyonun teknik yönlerinden ve özellikle radyo yayınlarından bahsedileceği bilgisi verilen Radyo dergisi, bu bağlamda radyo yayınlarıyla beraber ele alınmıştır. Derginin içerisinde, radyo yayınlarından bağımsız yazıların yanı sıra radyo programlarının bire bir konuşmaları yayınlanmıştır. Bununla beraber radyonun çeşitli yayınları, faaliyetleri, yayın süreleri hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'de radyo yayıncılığının 1920'li yıllarda başlamasına karşılık bu yayınların olgun ve düzenli örneklerinin verilmesi, 1938 yılında Ankara Radyosu'nun bugünkü binasında faaliyete geçmesiyle mümkün olabilmiştir. Özellikle 1940'lı yılların başında oluşturulan programlar, ”radyo ile kültür" ilişkisini başlatmış ve daha sonra pekiştirmiştir. İki bölümden oluşan çalışmamızda, Radyo dergisi temelinde radyo yayınlarında öne çıkan geleneksel kültüre yönelik unsurlar tespit edilmiş ve çözümlenmiştir. Halk edebiyatı, halk müziği, halk tiyatrosu, halk oyunları, gelenek ve görenekler, el sanatları, mizah gibi unsurların radyo yayınlarında ve Radyo dergisinde önemli ölçüde kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda radyo yayınları aracılığıyla geleneğin kültürü, kültürün de geleneği etkilediği ve biçimlendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“Radyo”magazine which was published between the years 1941-1949 has been analyzed in this study within the scope of“traditional culture relationship”The Radyo magazine which gives information about technical aspects of radio and especially about the broadcast, has been analyzed in this context together with the broadcasts. The context of the magazine consists of writings independent of the broadcasts but also transcripts of the radio programs. Besides that, they give information about various broadcasts of the radio, activities and broadcasting times. The mature and steady examples of broadcasting, after the radio broadcasting in Turkey began in the 1920, was only possible through the opening of the Ankara Radio in 1938. Especially programs that started in the early 1940s, started the“radio and culture”relationship and strengthened it later on. The first part of our study identifies and analyzes the outstanding elements regarding traditional culture, in broadcasting based on the Radyo magazine It appears that elements such as folk literature, folk music, folk theater, folk dances and games, traditions and customs, crafts and humor have been used very frequently in the Radyo magazine and the radio broadcasts. In this regard we came to the conclusion that through radio culture the tradition is affecting culture and culture is affecting tradition.