Siyaset-bürokrasi ilişkileri: Teorik ve güncel tartışmalar
Politics-bureaucracy relations: Theoretical and current debates
  1. Tez No: 428662
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın temel amacı siyaset-bürokrasi ilişkilerine dair teorik ve güncel tartışmaları incelemek, güncel gelişmelerin siyaset-bürokrasi ilişkilerine etkilerini tespit etmektir. Çalışmanın ilk bölümünde bürokrasi kavramı incelenmiş, siyasi ideolojilerin ve bazı düşünürlerin bürokrasi algılarına yer verilmiştir. İkinci bölümde siyaset-bürokrasi ilişkilerinin teorileri incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise beş başlık altında güncel gelişmelerin siyaset-bürokrasi ilişkilerinde tarafları nasıl etkilediği incelenmiştir. Buna göre; ulusarüstü ve uluslararası kuruluşlar ve yeni ağ bağ yapısı içerisindeki kamu özel ortaklıkları siyasetin gücünü sınırlandırıp bürokrasiyi güçlendirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kamu sektöründe kullanımı, sivil toplum örgütlerinin siyasa sürecine katılımları hem siyasetin hem de bürokrasinin gücünü sınırlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine theoretical and current debates in politics-bureaucracy relations and to detect the effects of current developments to politics-bureaucracy relations. In the first part of the study, the concept of bureaucracy is examined, the political ideology and perceptions of some thinkers as to bureaucracy are given. In the second part, the theory of politics-bureaucracy relationship has been analyzed. In the third part, how current debates affects politics-bureaucracy relations and all the sides has been analyzed under five sub-headings. According to this; whereas supranational and international institutions limits the political power, public-private partnerships in new network empower bureaucracy. Increasing usage of information and communication technologies in public life, participation of non-governmental organizations to political sphere restrict the power of both politics and bureaucracy.