Anonim şirkette sermaye koyma borcu ve yerine getirilmemesinin sonuçları
Obligation of shareholders in joint stock companies to contribute capital and consequences of failure to contribute
- Tez No: 428668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sermaye şirketi olan anonim şirketlerin işlev ve faaliyet devamlılığının sağlanması ve nitelikleri, kuruluş yapısı gereği en önemli unsuru sermayedir. Pay sahiplerinin, şirkete karşı haklar elde edebilmesi ve borçlar yüklenebilmesi, taahhüt ettiği sermayeyi şirkete getirmesiyle mümkündür. Bu çalışmamızın amacı anonim şirketlere sermaye olarak getirilecek unsurların yerine getirilmemesi halinde pay sahiplerine uygulanacak yaptırımların, şirkete ve pay sahipliği haklarına ilişkin sonuçları oluşturmaktadır. Çalışmamızda öncelikle anonim şirkete sermaye olarak getirilecek unsurlar belirlenerek, taahhüt edilen sermayenin ne şekilde yerine getirilmesi gerektiği, pay sahibinin asıl borcu olan sermaye koyma borcunun nitelikleri ve kapsamı incelenerek Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde yer alan değişiklikler ve düzenlemelerle açıklanmıştır. Çalışmamız sonucunda anonim şirkette pay sahibinin sermaye koyma borcunun yerine getirilmemesi halinde uygulanacak yaptırımların şirkete ve pay sahipliğine olan etkisi sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important element of joint stock companies – companies with share capital –is the capital as is required to maintain the functioning and operation of such companies and as by the nature of their qualities and foundation structures. It is possible for shareholders to acquire rights and undertake obligations against the company only by contributing to the company the capital that they have committed. The aim of our this study is to form the outcomes, relating to the company and the shareholding rights, of the sanctions imposed on shareholders in case of failing to satisfy the elements to be contributed to the joint stock companies as capital. In our study, the requirement by which method the committed capital should be fulfilled is explained, with the changes and regulations provided within the framework of the provisions of the Turkish Trade Law, by firstly determining the elements to be contributed to a joint stock company and by reviewing the qualities and scope of a shareholder's obligation to contribute capital. As the result of our study, the effect, on the company and the shareholding, of the sanctions to be applied in case of failure by a holder of share(s) in the company to fulfill the obligation of contributing capital is evaluated together with its consequences.