Anonim şirkete sermaye koyma borcu ve bu borcun yerine getirilmemesinin hukukî sonuçları
Capital investment liability to the joint-stock company and the legal consequences of non-performance
- Tez No: 658952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Anonim şirketin yapısı gereği öne çıkan unsuru sermaye olup bu bağlamda şirketin pay sahiplerine yüklenmiş asli ve tek borç esas sözleşme taahhüt ettikleri nakdî veya aynî nitelikteki sermayeyi getirmektir. Sermaye unsurunun şirket için önemine binaen ortakların sermaye koyma borcunu zamanında ve taahhüt ettikleri gibi ifa etmelerini sağlamak amacıyla yasal düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemeler temel olarak sermayenin oluşturulması kapsamında ortağın usulüne uygun şekilde sermaye taahhüdünde bulunmasına ve bu taahhüdünü yerine getirmesine, sonrasında da sermayenin korunması kapsamında gerektiği gibi ifada bulunulmaması durumunda söz konusu olacak sonuçlara ilişkindir. TTK'daki sermayeye ilişkin düzenlemeler temel alınarak çalışmamızın ilk bölümünde sermaye kavramı ve özellikleri, anonim şirketlerdeki sermaye sistemleri, sermayenin oluşturulması süreci ile şirkete sermaye olarak taahhüt edilebilecek ve edilemeyecek unsurlar ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümü ise pay sahiplerinin sermaye taahhüdünde bulunma süreci ile taahhütlerini yerine getirme usulleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Son olarak çalışmamızın üçüncü bölümünde sermaye koyma borcunun yerine getirilmediğinden bahsedilebilecek hâller ve bu hâllerde şirket ile ortakların karşı karşıya kalabileceği hukukî sonuçlar üzerinde durulmaktadır. Böylece anonim şirkette ortakların sermaye koyma borcu ile yerine getirilmemesinin hukukî sonuçları konusu bütünüyle ele alınmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the structure of joint-stock company, capital is the prominent element and within this context the only and substantive liability of the shareholders is to invest capital in cash or in kind. In consequence of the importance of capital, several legal regulations were made to ensure that shareholders perform their capital investment liability on time and as they have undertaken. These regulations are fundamentally related to undertaking of investing capital duly and performance of this undertaking within the scope of the constitution of the capital, thereafter the consequences which emerge in the case of non-performance within the scope of the protection of the capital. Based on the regulation in Turkish Commercial Code the notion and features of capital, capital systems in joint stock companies, the constitution procedure of capital and the elements which can and cannot be invested as capital were examined in the first chapter of this work. The second chapter of this work focuses on the procedure of undertaking to invest capital and performance of these undertakings. Finally, the third chapter dwells on the cases which constitute non-performance of the capital investment liability and the legal consequences of it. Thus, the capital investment liability of the shareholders in joint stock company and the legal consequences of non-performance are scrutinized.