Dış ticaret işlemleri, muhasebeleştirilmesi ve örnek uygulamalar
Foreign trade operations and its accounting with illustrations
- Tez No: 428699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Küreselleşmeye bağlı olarak genişleyen pazarlar dış ticaret işlemlerini artırmıştır. Bununla birlikte, işlemlerin muhasebeleştirilmesi için iyi bir mevzuatın yanında, işletmelerin çok iyi bir maliyet kontrol sistemine, detaylı raporlama ve dokümantasyona olan ihtiyaçları da artmıştır. Bu çalışmada dış ticaret işlemlerinin çeşitleri belirtilmiş, maliye idaresinin görüşleri göz önünde bulundurularak, söz konusu işlemlerin yasal mevzuat ve muhasebe standartları açısından örnekler üzerinden muhasebeleştirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade with increasing importance for countries and companies cause of markets and globalization, not only has a legislation but also develops cost-control, reporting and documentation. In this study, types of the foreign trade transactions have been explained and different approaches about accounting of these transactions according to Turkish legislation and Turkish accounting standards considering the opinion of fiscal management have been tried to develop.