Üretim işletmelerinde iç kontrol sisteminin etkinliğinin analizi
Analysis of effectiveness of internal control system in manufacturing companies
  1. Tez No: 428713
  2. Yazar: BURCU BURGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Denetim ve iç kontrol kavramları büyüyen ekonomilerle birlikte günümüz işletmeleri için önemli hale gelmiştir. Denetim sonuca odaklı çalışırken iç kontrol sistem içinde yer alan sistemsel bir süreçtir. İşletmelerin büyümeleri ve ekonomik yaşamın karmaşık hale gelmesi ile işletme sahiplerinin her işlemi kontrol altına almaları ve riskleri kontrol etmelerini engellemektedir. Büyümeye devam eden bu sorun işletmelerde iç kontrol sistemi oluşturma ve iç denetim sorumluluğu işletmelerde gerekliliğini ortaya koymuştur. İşletmeler ise iç kontrol sisteminin gerekliliğini yeteri kadar anlayamamakta ve iç kontrol biriminin varlığına gerek duymayarak veya organizasyonlarında etkin bir iç kontrol sistemi kurup faaliyete geçirememektedir. Çalışmada üretim işletmelerinde iç kontrol sisteminin etkinliği üzerine bir anket çalışması yapılmış ve iç kontrol varlığının işletme üzerindeki etkileri ve sonuçları ilgili analizlerle araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Audit and internal control concepts have become a part of today's businesses with the growing economies. While audit acts as a results-oriented practice, internal control works as a systematic process within the system. Business owners are not able to control every operation and every risk as a result of the enlargement of businesses and also of the complexity of economic life. The increase of this problem shows that creating an internal control system and also an internal audit responsibility is a necessity within the organizations. But still, businesses cannot comprehend the necessity of an internal control system and they continue to not create an active internal control system within their organisations. In this study, you may find our questionnaire survey on the effectiveness of internal control systems in manufacturing companies and our survey on its effects and results which we conducted with related analyses.