Çalışanlara sağlanan faydalar standardı ile ilgili Türkiye'deki yasal düzenlemeler ve mali tablolara etkisi
Employee benefits standards regarding the effect of regulatory and financial statements in turkey
- Tez No: 428714
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT AZALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Maliyetin önemli bir bölümünü oluşturan personel maliyetlerinin, tam ve gerçeğe uygun bir şekilde mali tablolara yansıtılması işletme yönetimi ve mali tablolara göre özellikle yatırım yapacak ve borç verecekler için son derece önemlidir. Finansal raporlama standartları şeffaf, ihtiyaca uygun, karşılaştırılabilir, anlaşılabilir gibi niteliklere sahip finansal tablolar hazırlama amacıyla çıkarılmıştır. Bu çerçevede finansal tablolara konu olan tüm işlemlere yönelik birçok ilke ve kural oluşturulmuştur. Söz konusu ilke ve kurallar sadece ulusal nitelikli olmayıp uluslararası uygulamalarla da paralellik arz etmektedir. Ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesi, sermayenin küreselleşmesi tam, gerçeğe uygun ve şeffaf mali tablolara olan ihtiyacı daha çok artırmıştır. Ancak, ülkelerin çalışanlarla ilgili mevzuatları ile muhasebe sistemlerinin farklı olması, bu ihtiyacı daha önemli kılmış ve standartlar konusu gelmiştir. Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları bu ihtiyaç üzerine oluşturulan standartlardır. Bu çerçevede çalışanlara sağlanan faydaların raporlanması ile ilgili UMS 19 geliştirilmiştir. Bu çalışmanın konusunu oluşturan TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı ise UMS 19' un Türkçeye çevrilmiş halidir. Bu çalışmada TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardındaki düzenlemeler ile Türkiye'deki mevcut yasal düzenlemelerin karşılaştırılmalı olarak incelenerek mali tablolara etkileri açıklanmıştır. Ayrıca, TMS 19 ile Türkiye Cumhuriyeti yasalarının arasında bulunan yöntem ve hesaplamaların farklılıkları ortaya konmuştur. Nitekim bu durum, işçi-işveren ilişkisini ve mali tablo kullanıcılarını etkilemektedir. İşletmelerin çalışanlarına sağladığı tüm olanaklara, TMS 19 standardının tek bir bakış açısı mevcuttur ve uygulanabilirliği bulunmaktadır. İlgili bilgi kullanıcılarına net doğru bilgi verir. Türkiye'de Borçlar Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve İş Kanunlarında çalışanlar ile ilgili çeşitli düzenlemeleri bulunmaktadır. Yapılan çalışmada yasalarda standartlaşma gerekliliğine değinilmiş ve standartlaşmanın daha doğru sonuçları vereceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personnel costs make up a significant portion of the cost, to be reflected in the financial statements in accordance with the full financial statements and facts according to business management and in particular is extremely important to invest in and they will lend to. Transparent financial reporting standards, according to need, comparable, has been removed in order to prepare financial statements for such qualities understandable. Many policy for all transactions subject to the financial statements in this framework and guidelines have been established. These principles and rules are not only offered in parallel with international practices nationally qualified. diversification of economic activities, the globalization of the capital full, true to the need for appropriate and transparent financial statements has increased even more. However, the differences in regulations and accounting system of the country about employees, has made this need has become more important, and standards issues. International Accounting and Financial Reporting Standards are standards based on this need. relating to the reporting of employee benefits IAS 19 has been developed in this context. This is a work forming the subject of IAS 19 Employee Benefits Standard IAS 19 's has already been translated into Turkish. In this study, with regulations in IAS 19 Employee Benefits Standards should be compared to the current legal regulations in Turkey are described as examining their impact on the financial statements. These working methods between IAS 19 and the laws of the Republic of Turkey was investigated by determining the calculation is different. Indeed, this situation affects the employee-employer relationship and users of financial statements. all amenities provided to employees of enterprises, there is one aspect of the IAS 19 standard and are applicable. Related information gives clear accurate information to the user. Debt Law in Turkey, Income Tax Act and various regulations related to workers in the Labour Code are available. The studies mentioned in the law on standardization requirements and standardization are described will give more accurate results.