Şirket değerleme yöntemleri ve Borsa İstanbul'da bir uygulama
Company valuation methods and implyng these methods on a company in istanbul stock exchange
  1. Tez No: 428715
  2. Yazar: ŞENOL BIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda şirketlerin kısmen veya tamamen el değiştirmesi, şirket birleşmeleri ve şirket bölünmeleri oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu nedenle şirketlerin gerçek değerlerinin bilinmesi çok önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için şirket değerlemelerinin çok sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu tezin amacı, günümüzde finans sektöründe en önemli konulardan biri olarak görülen firma değerleme yöntemlerini incelemek ve incelenen bu yöntemlerden uygun olanlarını Borsa İstanbul'da işlem gören bir firma üzerinde uygulamaktır. Çalışma kapsamında öncelikle şirket değerlemesi ile ilgili kapsamlı bir akademik literatür incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda değer tanımları, değerleme süreci ve firma ya da hisse senedi değerleme yaklaşım ve yöntemlerini incelemek ve bu yaklaşım ve yöntemlerin karşılaştırarak avantaj ve dezavantajlarını, şirket değerini gerçeğe en yakın bir şekilde bulan değerleme yaklaşım ve yöntemlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Literatür incelemesinde, şirket değerlemesinin en önemli teknikleri olan indirgenmiş nakit akımları değerlemesi ve ekonomik katma değer üzerinde yoğunlaşılmıştır. Literatür kısmından sonra, imkan verdiği ölçüde matematiksel formda tanımlanmış olan ve birbirini takip eden adımlardan oluşan uygulamaya yer verilmiştir. Bu değerleme yöntemleri Borsa İstanbul'da yer alan bir şirkete uygulanmıştır. Analiz aracı olarak bağımsız denetimden geçmiş 2013-2015 dönemini kapsayan mali tablolar kullanılmıştır. Sonuçlar değerleme yönteminin tez kapsamında incelenen şirketlerin uzun vadedeki değerlerinin belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
In recent years, partially or completely handover of companies has become quite common. Therefore, knowledge of the actual value of the companies is very important. To achieve this, valuation of companies must be done in a very healthy way. The aim of this thesis is to examine the company valuation methods which has currently seen as one of the most important issues in the financial sector and implement the appropriate methods on a company that is operanded in Istanbul Stock Exchange. As a part of this research, a comprehensive review of an academic literature about valuation has made. In this scope, it is aimed to examine value definitions, valuation process, stock valuation approaches and methods and compare the advantages and disadvantages of these approaches and methods.Thus, it is also aimed to determine which valuation approaches and methods is the closest to find the company's value. In the literature review, it is focused on discounted cash flow valuation and economic value which are the most important methods of valuation. After the literature review, application was made defined in a mathematical form and consisting of consecutive steps as much as possible. These valuation methods have been applied to a company that is partaking in Istanbul Stock Exchange. As an analysis tool, financial statements of 2013-2015 period has been used which was external audited. The results showed that valuation method can be used in determining the long term value of the companies that are examined in this thesis.