UEFA mali kriterlerinin Türk futbol kulüplerinin finansal raporlamasına etkisi
Influence of the financial criteria of the uefa on the financial reporting of the Turkish football clubs
- Tez No: 428719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Lisanslama sisteminde yer alan mali kriterler kulüpler için mali tabloların hazırlanmasını, sunumunu, denetimini içeren muhasebesel şartlardan ve finansal performansın arttırılması ve izlenmesi için bir dizi finansal performans kriterlerinden oluşmaktadır. Kulüpler hukuki yapıları ister dernek ister şirket olsun, uymakla yükümlü oldukları muhasebe kurallarından bağımsız olarak; UEFA tarafından tanımlanmış finansal raporlama şartlarına uymak zorunda kalmaktadırlar. Neticede futbol kulüplerine ve futbol ekonomisine özgü finansal raporlar ve finansal performans izleme metotları ortaya çıkmaktadır. Bu durum, futbol kulüplerinin mali tablolarında bir çok yeni ve özgün kavramın vücut bulmasına sebebiyet vermektedir ve Avrupa futbol kulüpleri için ortak bir finansal raporlama izleme standardı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial criteria specified in the licensing system consist of accounting related conditions including creation, submission and audit of the financial statements for the clubs and of a series of financial performance criteria for improving and monitoring the financial performance. No matter whether their legal structure is an association or a company, independently of the accounting related rules they are obliged to obey, they are also obliged to comply with the financial reporting conditions determined by UEFA. As a result, financial reports and financial performance monitoring methods peculiar to football clubs and football economy occur. This leads numerous new and specific terms to come into existence in the financial statements of the football clubs as well as creating a common financial reporting monitoring standard for the European football clubs.