KOBİ'lerin sermaye piyasasından fon temini
Capital market funding for SMB's
  1. Tez No: 428720
  2. Yazar: İRFAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletmeler, sınırları ortadan kaldıran ve ekonomik hayata yeni bir ivme kazandıran küreselleşme kavramı ile birlikte her geçen gün sertleşen rekabet koşulları içinde, kendilerine özgü esnek üretim yapıları, yenilik ve gelişmelere açık ve kolay uyum sağlayabilme özelliklerinin yanı sıra tüketicilere yakın olmalarından dolayı ülke ekonomilerinin gelişiminde önemli bir aktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz dünyasında, KOBİ'ler ülke ekonomileri için katma değer yaratan,yeni istihdam alanları açan ve dış ticarette önemli rol oynayan ekonomik birimler haline gelmiştir. Bir diğer taraftan KOBİ'ler yeni fikir ve projeler ile ticari hayat içinde teknolojik yapılanmaya da katkılar sağlamaktadır. KOBİ'ler sosyo-ekonomik kalkınma ve istikrarlı büyüme anlamında önemli bir basamak olup en önemli sorunları finansal kaynak yaratmada yaşamaktadırlar. Genel olarak özkaynaklarına bağlı bir şekilde faaliyet gösteren bu işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesinde, yeni yatırım ve projelerin altına imza atmasında finansal sorunlar önemli bir engel teşkil etmektedir. KOBİ kapsamıdaki işletmelerin özkaynaklarından sonra en önemli finansal kaynakları banka kredileri olup, risk seviyeleri olağandan fazla olması dolayısıyla KOBİ'lerin kaynak olarak elde ettiği banka kredilerinin maliyetleri çok yüksek olmaktadır. Bu bağlamda, sermaye piyasası KOBİ'lerin finansal sorunlarına alternatif çözümlemeler getirmesi önemli bir adım olacaktır. Risk sermayesi olgusu, günümüz dünyasında önemli bir gelişme geçirerek ciddi bir finansman aracı haline gelmiştir. Risk sermayesi, yenilikçi, ve teknoloji merkezli yapısından dolayı neredeyse tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Risk sermayesi yatırımları kullanılan ülkelerde sosyo-ekonomik gelişime yatsınamayacak derecede ciddi katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
So-called SMES small and medium-sized businesses, and economic life that eliminates the boundaries of a new momentum with the concept of globalization that gives each day in the hardened competitive conditions, their unique flexible production structures, open to innovation and development and easy adaptability properties, as well as close to consumers because is a major actor in the development of the national economy. In today's world, creates added value for SMEs country economies, leading to new employment areas and plays an important role in foreign trade has become economic units. On the other hand, SMEs in business with new ideas and projects, and contributions to the technological restructuring. SMEs in socio-economic development and stable growth is an important stepping stone in the sense of the most important issues currently lives in creating financial resources. In general this somehow connected to their equity businesses to survive, under the new investment and projects for financial issues important sign is hampered. SMES are the most important resource of the business scope of financial resources after Bank loans, risk levels more than usual due to the Bank loans obtained as the source of SME's costs are too high. In this context, the financial problems of SMEs of capital market alternatives analysis will be an important step in the recents. Venture capital is an important development in today's world, the phenomenon of passing has become a serious financing tool. Venture capital, innovative and technology-centric because almost all over the world are used intensively. Venture capital investments in the country's socio-economic development that is used also as there are serious contributions.