IŞİD Terör Örgütü'nün Türkiye'ye yönelik propaganda faaliyetleri ve yabancı teröristler
Turkey propaganda activities against the ISIS Terrorist Organization and foreign terrorists
- Tez No: 538810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde kavramsal olarak tanım sorunu yaşayan terörizmin varlığını devam ettirebilmesi adına yaşadığımız yüzyıla özgü bir takım yöntemler belirlediği dikkat çekmektedir. Özellikle bilgi teknolojileri çağında yaşadığımız düşünüldüğünde İslami referanslı radikal terör örgütlerinin gelişen teknolojiyle birlikte etkinlik alanlarını sanal ortamlara taşıdıklarını görmekteyiz. İşte bu bağlamda IŞİD'in dijital dünyayı Türkiye merkezli propagandasını oluşturması bakımından nasıl kullandığına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü terör örgütlerine insan kaynağı akışını sağlayan temel argüman propagandadır. Günlük hayatta sıkça kullandığımız sosyal medya bir zaman sonra terör örgütlerinin elinde çok tehlikeli bir silah haline dönüşebilmektedir. Bu bağlamda örgütün Türkiye propagandasını internet ortamında yayınladığı ve içeriğini modern kültür kodlarına göre dizayn ettiği 7 sayılık dijital Konstantiniyye Dergisi oluşturmaktadır. Örgütün dergi içeriğinde referans aldığı temel İslami kavramlardan olan cihat, hicret, şehitlik düşünüldüğünde karşımızda selefi ideolojinin yansımalarıyla sistematize olmuş bir terör örgütünün yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Bütün bunların yanında örgütün önemli bir seviyede insan kaynağını oluşturan yabancı teröristlerin radikalleşme süreçleri üzerinde de bu propaganda yönteminin son derece önemli olduğu söylenebilir. Sorunun doğru analiz edilerek çözümün de bu bağlamda geliştirilmesi tıpkı çilingir misali kilidin yapısına uygun anahtar üretilmesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
It is significant terrorısm, which has aconceptual definition problem, has determined various methods which are specific to the century we live in order to sustain its existence. Considering that we live in the Information Technologies are, we see that Islamic-based radical terrorist organizations move their action areas to virtual environments. Therefore, it is necessary to notice how ISIS uses digital world in terms of creating its Turkey-centered propaganda. Because the main argument that provides human resource flow to the terrorist organizations is propaganda. Social media is frequently use in our daily lives can become a very dangerous weapon on the hands of terrorist organizations after some time. In this context, organization's Turkey propaganda consist of internet-published seven issue Constantinople Magazine which is designed based on modern culture codes. Considering Islamic concepts such as jihad, emigration, martydom, which are referred in the journal content, it will not be wrong to say that there is a terrorist organization which is systematized by the salafi ideology. Besides, we can say that this propaganda method has a remarkable importance on the process of foreign terrorists' radicalization. It is very important to analyse the problem properly and to develop a solution for the problem, such as making the proper key fort he lock.