Mühimmat depoları yer seçimi için coğrafi bilgi sistemleri ve çok kriterli karar verme yöntemleri destekli bir model önerisi
A model proposal for ammunition depot facility location selecti̇on based on geographical information systems and multi-creteria decision-making method
- Tez No: 428752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) bünyesinde bulunan birliklerin görevlerini ifa edebilmeleri için en önemli unsurlardan birisi istenilen yerde, zamanda ve istenilen miktarda mühimmatın hazır bulundurulmasıdır. Bu çalışmada Marmara Bölgesinde konuşlu bulunan birliklerin mühimmat ihtiyacını karşılamak maksadıyla, B Komutanlığı (B K.lığı) sorumluluk bölgesinde yeni açılacak mühimmat ve patlayıcı madde depolarının yerlerini belirleme problemi ele alınmıştır. Problemin çözümü için matematiksel model, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden birisi olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) birlikte kullanıldığı bir metodoloji önerilmiştir. Çalışmada kullanılan kriterler K.K.K.lığı teşkilinde bulunan Mühimmat Birliklerinde görev yapmış personelin görüşü, tehlikeli madde konusunda çalışan bazı akademik personelin görüşü ile yapılan literatür araştırması ve NATO Güvenlik İlkeleri Kılavuzunun incelenmesi sonucu belirlenmiştir. Çalışmada ilk olarak belirlenen kriterlerin ağırlıkları AHY kullanılarak tespit edilmiştir. Daha sonra belirlenen kriterlere ait vektörel veriler CBS'de çeşitli komutlar kullanılarak raster veri formatına dönüştürülmüştür. Her bir kriter için oluşturulan raster veriler CBS'de birleştirilerek tek bir katman haline getirilmiştir. Böylece Marmara Bölgesi mühimmat ve patlayıcı deposu için uygun alanlar, daha uygun alanlar ve uygun olmayan alanlar olmak üzere üç kategoriye ayrılmıştır. Mühimmat ve patlayıcı madde depoları için daha uygun ve uygun olduğu değerlendirilen alanlar içerisinden yapılan analiz sonucunda yirmi alternatif yer belirlenmiştir. Bu belirlenen yirmi alternatif yer P-Medyan modeli kullanılarak iki farklı senaryo altında çözülmüştür. İki senaryoda da açılması planlanan mühimmat ve patlayıcı madde depoları için en uygun yerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the military forces under the Turkish Land Forces Command to fulfill their duties, one of the most crucial things is to make available the desired amount of ammunition at the desired time and place. Within the scope of this study, the facility location issue of the ammunition and explosive material depots that are to be opened in the area of the B Command in order to meet the needs of the military units located in the Marmara Region has been discussed. A hybrid methodology has been proposed in which the mathematical model, the Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the methods in Multi-Criteria Decision-Making, and Geographical Information Systems are used together to work out the problem. The criteria used within the scope of this study have been defined after referring to the opinions of personnel who previously worked in the Ammunition Units within the formation of the Land Forces Command, carrying out a literature study during which the views of academic personnel who are working on hazardous materials have been addressed and thoroughly studying NATO Security Principles Guide. The weights of the criteria initially obtained in the study have been determined by using AHP. Vectorial data that were gathered later have been converted into raster data format using certain commands at CBS. The raster data that have been formed for each criterion have been combined in a single folder at CBS. Thereby the Marmara region has been divided into three categories as areas suitable for ammunition and explosive depots, more suitable and unsuitable. As a result of the analysis made into the areas that were determined as suitable and more suitable, twenty alternative locations have been identified. Using the P-Median model, these twenty locations have been studied under two scenarios. In each scenario, most suitable locations have been identified as places where ammunition and explosive depots could be opened.