Performansa dayalı lojistik sözleşmesinde tasarım alternatifi seçimi için model önerisi: Helikopter uygulaması
A model proposal for selecting of design alternative in performance based logistics contracts: Helicopter case
  1. Tez No: 428753
  2. Yazar: ÜMİT DİRİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Muharip unsurların harekâta yönelik, özellikle silah sistemleri noktasında ortaya çıkan ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklanan Performansa Dayalı Lojistik (PDL) stratejisinin uygulamaları ülkemiz de dahil, tüm dünyada yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, özelikle son yıllarda tercih edilen destek stratejisi olan PDL sürecinin, sözleşme süresi, desteklenecek sistem sayısı, destek sağlayıcı adına elde edilecek kâr, sistemin operasyonel hazır bulunuşluk seviyesi gibi sözleşme şartlarının belirlenebilmesi adına matematiksel model geliştirilmiştir. Operasyonel hazır bulunuşluk ve destek sağlayıcının elde edeceği kâr olmak üzere, iki amaç fonksiyonuna sahip olan model, ömür devri maliyet kalemlerinin tamamını hesaba katarak, hangi sözleşme süresinin, hangi sayıda sistemin desteklenmesinin, hangi seviyede stok tutulmasının, hangi miktarda teşvik yapısının kurulmasının uygun olacağını ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda lojistik süreçlerdeki gelişimin maliyetlere, destek sağlayıcının elde edeceği kâra ve silah sisteminin operasyonel hazır bulunuşluk seviyesine nasıl etki ettiğini göstermektedir. Karışık tamsayılı doğrusal olmayan programlama GAMS yazılımında kodlanmış ve çözülmüştür. Hali hazırda envanterde kullanılan bir helikopterin motoruna dair veriler ışığında çalıştırılan model, farklı senaryolar altında denenmiştir. Sözleşme süresi, desteklenen sistem sayısı, teşvik miktarı ve sipariş yanıt süresi bakımından farklılık gösteren senaryolar altında çalıştırılan modelin çözümü ile bazı sonuçlar elde edilmiştir. Bunlar; sözleşme süresi yeteri kadar uzun olduğunda destek sağlayıcının daha güvenilir ürün ortaya çıkardığı, uygun yapılandırılan teşvik mekanizmasının destek sağlayıcıyı performans hedeflerinin üstüne çıkması noktasında isteklendirdiği, sipariş yanıt süresinin kısaltılması hem operasyonel hazır bulunuşluk seviyesine hem de destek sağlayıcının elde edeceği kâra pozitif yönde katkı sağladığı yönündedir. Ayrıca, teorik çalışmalarda ortaya konan, PDL yaklaşımının avantajlarından tam olarak faydalanabilmek için prensiplerine mutlaka bağlı kalınması ilkesi, geliştirilen matematiksel model ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Implementation of Performance-Based Logistics (PBL) that focus on warfighter's operational needs especially for weapon systems spread all over the world including our country. Within this study, the mathematical model developed in order to determine the terms of contract such as contract period, fleet size, profit margin for support provider and operational availability of system for PBL which is preferred support strategy especially in recent years. The mathematical model that has two objective functions comprised of operational availability and profit margin of support provider reveals proper contract length, number of systems for support, incentive mechanism, inventory level by taking account of all total life cycle cost factors. At the same time it indicates how the improved logistic processes effect the costs, profit margin of support provider and systems operational availability. The mixed integer non-linear programming is coded and solved in GAMS software. CONOPT and DICOPT solvers are used in the solution of model. The model is ran for different scenarios in consideration of data belonging to one of the deployed helicopter engines. By the solution of the model which is ran under such cases as different contract length, different fleet size, different incentive fees, different order turnaround time some conclusions are observed. These are sufficient contract length encourage support provider for more reliable products, proper incentive mechanism motivate support provider exceed the performance goals, shortened response time has positive effect on both operational availability and profit margin of support provider. Moreover the model validates principal about substantial adherence to PBL tenets in order to gain advantages which reveals especially by qualitative researches.