Askerî lojistikte çok kriterli karar verme yöntemleri ile mühimmat deposu yeri seçimi
Selection of ammunition depot location using multi-criteria decision-making methods in military logistics
  1. Tez No: 1012468
  2. Yazar: MUAMMER MUHAMMED MUSTAFA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE CAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Tedarik ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Mühimmat depoları; stratejik, güvenlik ve lojistik açıdan yüksek öneme sahip tesisler olup, uygun yer seçimi hem operasyonel etkinliği hem de güvenliği doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle mühimmat depo yeri seçimi, savunma lojistiğinde kritik bir karar problemidir. Bu çalışmada, deniz unsurları için mühimmat depo yeri seçimi problemi Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak ele alınmıştır. Kriterlerin ağırlıklandırılmasında Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılmış; karar verme sürecinde ise AHP, TOPSIS ve ARAS yöntemlerinden birlikte yararlanılmıştır. Çalışma dört farklı bölge bazında yürütülmüş, her bölge için alternatif depo yerleri belirlenerek AHP, TOPSIS ve ARAS yöntemleri ile bölgesel değerlendirmeler yapılmıştır. Bölgesel birinciler belirlendikten sonra, bu alternatifler arasında nihai değerlendirme yine aynı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, alternatiflerin tek bir karar matrisi içerisinde değerlendirildiği bütüncül bir yaklaşım kapsamında, tüm alternatifler aynı kriter ağırlıkları kullanılarak TOPSIS yöntemi ile yeniden analiz edilmiştir. Kriterler; güvenlik, diğer askeri birliklere yakınlık, mühimmat bakım merkezlerine yakınlık, liman uygunluğu, harekât bölgelerine yakınlık, deprem riski, depo alanı büyüklüğü ve sonradan genişleyebilme potansiyeli olarak ele alınmıştır. Analizler sonucunda, farklı yöntemler ve yaklaşımlar kapsamında elde edilen bulguların büyük ölçüde tutarlı olduğu görülmüş ve en uygun alternatif belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, ÇKKV yöntemlerinin askeri lojistik alanında etkin ve güvenilir bir karar destek aracı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ammunition depots are facilities of high strategic, security, and logistical importance, and the selection of an appropriate location directly affects both operational effectiveness and safety. Therefore, the selection of ammunition depot locations constitutes a critical decision problem in defense logistics. In this study, the problem of selecting an ammunition depot location for naval units is addressed using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. The Analytic Hierarchy Process (AHP) was employed to determine the weights of the criteria, while AHP, TOPSIS, and ARAS methods were utilized in the decision-making process. The study was conducted on a regional basis across four different regions, where alternative depot locations were identified for each region and evaluated using AHP, TOPSIS, and ARAS methods. After determining the best alternatives for each region, a final evaluation among these alternatives was carried out using the same methods. In addition, within the scope of a holistic approach in which all alternatives were evaluated within a single decision matrix, all alternatives were reanalyzed using the TOPSIS method with the same set of criteria weights. The criteria considered in the study include security, proximity to other military units, proximity to ammunition maintenance centers, port suitability, proximity to operational areas, earthquake risk, storage area size, and the potential for future expansion. The results of the analyses indicate that the findings obtained from different methods and approaches are largely consistent, and the most suitable alternative has been identified. The findings demonstrate that MCDM methods can be effectively and reliably used as decision support tools in the field of military logistic.