Behçet hastalarında nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin hastalık aktivitesi ve işitme eşiği ile ilişkisi
The relationship of neutrophil/lymphocyte ratio, platebocyte/ lymphocyte ratio, and average thrombocyte volume with disease activity and hearing threshold in behçet patients
  1. Tez No: 750144
  2. Yazar: FATİH DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER İLTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Behçet hastalarında işitme düzeylerini ve NLR, PLR, MPV gibi inflamatuvar parametrelerin hastalık aktivitesi ve işitme eşik değerleri ile ilişkisini araştırma amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu tanı kriterlerine göre Behçet tanısı almış 47 Behçet hastası ve 39 sağlıklı gönüllü kontrol grubu alındı. Behçet hastaları BDCAF kullanılarak aktif ve inaktif olmak üzere ikiye ayrıldı. Behçet hastaları ve kontrol grubunun işitme düzeyleri saf ses odyometri ile değerlendirildi; her iki grubun tam kan, CRP, ESH değerleri belirlendi. Saf ses odyometri ile tespit edilen işitme eşik değerleri, NLR, PLR, MPV, nötrofil, lenfosit, CRP, WBC, ESH, SF-36, VAS değerleri kontrol grubu ile Behçet hastaları arasında, aktif Behçet hastaları ile inaktif Behçet hastaları arasında karşılaştırıldı ve bu değerlerin klinik bulgularla ilişkisine bakıldı. Behçet hastalarında nötrofil, platelet, lenfosit, NLR, PLR, MPV, CRP, ESH, WBC'nin saf ses odyometrik işitme eşik değerleri ile korelasyonuna bakıldı. BULGULAR: Bu çalışmada hasta ve kontrol grubu benzer yaş ve cinsiyet dağılımındaydı. Hastalarda işitme kaybı (%12), oral aft (%44,7), genital ülser (%19,9), tromboz (%12,8), üveit (%27,7) ve nörolojik bulgu (%19,9) vardı. WBC genital ülser olan hastalarda olmayanlara göre, MPV tromboz olan hastalarda olmayanlara göre, lenfosit nörolojik tutulum olan hastalarda olmayan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti(p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to investigate hearing levels and the relationship of inflammatory parameters such as NLR, PLR, MPV with disease activity and hearing threshold values in Behçet's patients. MATERIALS AND METHODS: Our study included 47 Behçet's patients diagnosed with Behçet's Disease according to the International Behçet's Disease Study Group diagnostic criteria and a control group of 39 healthy volunteers. Behçet's patients were divided into active and inactive using BDCAF. Hearing threshold values of Behçet's patients and control group were evaluated with pure tone audiometry; Whole blood, CRP, ESH values of both groups were determined. Hearing threshold values determined by pure tone audiometry, NLR, PLR, MPV, neutrophil, lymphocyte, CRP, WBC, ESH, SF-36, VAS values were compared between the control group and Behçet's patients, and between active Behçet's patients and inactive Behçet's patients. The relationship between these values and clinical findings was examined. The correlation of neutrophil, platelet, lymphocyte, NLR, PLR, MPV, CRP, ESH, WBC with pure tone audiometry hearing threshold values in Behçet's patients was investigated. RESULTS: In this study, the patient and control groups had similar age and gender distribution. In our patients, hearing loss (12%), oral aphthae (44.7%), genital ulcer (19.9%), thrombosis (12.8%), uveitis (27.7%) and neurological findings (19.9%) were present. WBC was statistically significantly higher in patients with genital ulcer than in patients without, MPV was significantly higher in patients with thrombosis than in patients without thrombosis; lymphocyte was statistically significantly higher in patients with neurologic involvement than in patients without (p0.05).