Serbest bölgeler ve Doğu Anadolu serbest bölgesinin potansiyel gelişimi
Free zones and the potential development of Anatolia free zone
- Tez No: 42876
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SERBEST BÖLGELER ve DO?U ANADOLU SERBEST BÖLGESİNİN POTANSİYEL GELİŞİMİ Zeynel ÖLÇÜ Danışman : Prof. Dr. Cevat GERNİ 1995, sayfa :99 Jüri : Prof. Dr. Cevat GERNİ Doç. Dr. Recep KÖK Yrd. Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Bu çalışmanın amacı Erzurum'da kurulmakta olan Doğu Anadolu Serbest Bölgesinin (D.A.S.B.) potansiyel gelişimini incelemek ve bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak olan verileri değerlendirerek uygun politikalar üretilmesine yardımcı olmaktır. Ancak, D.A.S.B'nin potansiyel gelişimini incelemeden önce dünya ve Türkiye'deki serbest bölgelerin kuruluş ve gelişimini incelemek gerekiyordu. Teorik olarak serbest bölgeler dış ticaret teorisinin hangi bölümünde yer alıyor, ev sahibi ülkeye yapacağı etkiler nasıldır. Bunlar da incelenmeli, olumlu ve olumsuz yönler dikkate alınmalıdır. Bu amaçla, tezi hazırlarken birinci ve ikinci bölümde serbest bölgeleri teorik bazda inceledikten sonra dünya ve Türkiyedeki gelişimine kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde Doğu Anadolu Serbest Bölgesinin gelişim potansiyeli teorik şekilde ortaya konuldu ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı ticaret erbabı üzerinde bir anket uygulandı. Bu anket sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda bir sonuca varılmaya çalışıldı. Anket uygulamasının sonuçlan değerlerdirilerek teori ile uygun ve farklılaşan yanlan incelendi. Anket verilerinin değerlendirilmesinde Ki Kare uygunluk testi, Likert tutum ve davranış ölçeği, Varyans Analizi gibi bazı istatistiki metodlardan yararlanıldı. Çıkan önemli sonuçlar rakamlarla ve tablolarla gösterildi. Yapılan değerlendirme sonucu yöre sanayicisi ve tacirlerin serbest bölge kurulmasını memnuniyetle karşıladıktan ve % 90'a yakınının burada faaliyet göstermek istediği belirlenmiştir. Yapılacak faaliyet türünde ise eğilimin büyük ölçüde alım-satım (ticaret) şeklinde olacağı gözlendi. Ancak çıkan bir başka önemli sonuç ise, anket uygulanan kişilerin serbest bölge hakkında fazla bilgi sahibi olmadıklarıdır. Kendileri de eğitim verilmesi yönünde isteklidirler.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Master FREE ZONES and THE POTANTİAL DEVELOPMENT OF EASTERN ANATOLIA FREE ZONE Zeynel ÖLÇÜ Supervisor: Prof. Dr. Cevat GERNİ 1995, Page: 99 Jury.: Prof. Dr. Cevat GERNİ Assoc. Prof. Dr. Recep KÖK Assist. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK The aim objective of this study is to examine the potantial development of Eastern Anatolia Free Zone (E.A.F.Z.) which has been established in Erzurum, and to produce appropriate polices evaluating the data arised. However, before heading to the main topic, it is necessary to study the practices in the world, and in Turkey as well. Theoratically, in which section of the trade theory the free zones take part, what are the effects on the home country? Are the questions needed to be answered. First and second chapters deal with the free zones theoratically, and the world and Turkish experiences respectively. In Chapter Three, potential development of E.A.F.Z. is brought up and a conclusion is aimed to be reached through the data obtained from a survey applied to merchants registered to Chamber of Commerce and Industry of Erzurum. Survey results is evaluated in accordonce with the theory. In evaluating the survay data, we made use of some statistical medhots like x2 test, Likert scale, and Variance Analysis. Important results are presented in tables. It has been seen that attitudes of the manifacturers and merchants in the vicinity toward establisment of free zone are positive, about 90 % of them wants to operate here. Type of the operation seems to be mostly trade (buying-selling). However, an important conclusion obtained is that individuals we applied survey do not have enough information about free zone and desire to be educated.