Karl Jaspers'te varlık anlayışı
Karl Jaspers's undestanding of existence
- Tez No: 42878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
m ÖZET Tezin konusu, egzistansiyalizmin temsilcilerinden biri olan, Alman filozof Kari Jaspers'in varlık anlayışıdır. Tezin giriş bölümünde egzistansiyalizm felsefesi kısaca tanıtılmış, birinci bölümünde ise, Jaspers'in varlıktan ne anladığı ve onu nasıl algıladığı, ayrıca varlığı kavrayabilme metotları işlenmiştir. İkinci bölümde, filozofun varlık sınıflandırması ele alınmış olup, dünya varlığı, insan varlığı ve Aşkın Varlık incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, varlığın düşünce ve hürriyet ile olan ilişkisi değerlendirilmiş, Jaspers'e göre, felsefenin ne olduğu ve işlevi açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca dini tecrübenin içselliği ile Jaspers felsefesinin içselliği karşılaştırılmışür. Karl Jaspers somut varlığa fazlaca bir önem vermemiştir. Deneysel varlık dediği somut varlık, (Dasein) soyut varlığa (Existence ve Trancendence) ulaşmak için bir araçtır. Jaspers'in içinde bulunduğu felsefi akım tepkisel bir felsefe olduğundan, onun felsefesini açıklamak için kullandığı kelimeler daha içsel bir anlam ifade ederler. Hatta o Tanrı dememiş, onun yerine Trancendence (Aşkınlık) kelimesini kullanmıştır. Her insanın algıladığı dünya da Tanrı da, kendi dünyası ve kendi Tann'sı dır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Subject of our thesis is Karl Jaspers's concept of existence. In the introduction of thesis, concept of existence had been explained. İn the first chapter, Jaspers's understanding of existence and moreover it's perceive was been investigated, in the second chapter, philosopher's classification of existence, existence of the world, human being and Transcendent Being was been researched. In the third chapter, Jaspers's understanding of philosophy and it's function was been explained. Karl Jaspers hadn't appreciated to abstract being. Abstract being which is the experiential being is a means for attain to concrete being (Dasein). He used Trancendence instead of God. Eachman have a God and a world which is perceived by man.