Mezotelyoma tanısı almış hastaların klinik, patolojik ve tedaviye yanıt özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, pathological and treatment response characteristics of patients diagnosed with Mesothelioma
- Tez No: 899012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç; Çalışmamızda 2006-2023 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Onkoloji Merkezi'ne başvuran, mezotelyoma tanısı almış hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot; Çalışmamızda 2006-2023 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Onkoloji Merkezi'ne başvuran hastalar alınmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 21.12.2023 tarih ve 2023-12/06 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya başlanmıştır. Retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; Çalışmaya 83 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %39 (n=32)'si kadın, %61 (n=51)'i erkekti ve ortalama yaş 65,13±9,91 yıldı. Hastaların %60,2'sinde başka sağlık sorunları (komorbidite) bulunurken, sadece %3,6'sında aile de malign mezotelyoma öyküsü rapor edilmiştir. Sigara kullanımı hastaların %41'inde saptanmıştır. Başvuran vakaların %47 (39)'u Sivas ili Yıldızeli ilçesinden, %27,9 (24)'ü Sivas Merkezden olmuştur. Vakaların yıllara göre dağılımı incelendiğinde 2009, 2010 ve 2018 yılları en fazla hasta başvurusu olan yıllar olarak ön çıkmakta, her birinde toplam vakaların %12'si tespit edilmiştir. Hastaların en sık rastlanan şikayetleri; nefes darlığı (%47), göğüs ağrısı (%15,7) ve karın ağrısı (%12) olarak saptanmıştır. Tümörlerin büyük çoğunluğu %80,7 (n=67)'si plevrada yer almaktadır. Plevra vakalarının klinik evrelemesi; evre 1 %40,2 (n=27), evre 2 %19,4 (n=13), evre 3 %22,3 (n=15), evre 4 %17,9 (n=12) olarak sınıflandırılmıştır. Periton bölgesinde ise %19,3 (n=16)'sı görülmüştür. Bu periton vakaları arasında, %46 erken evre (n=7)'si, %54 ileri evre (n=9) olarak sınıflandırılmıştır. Takipte metastaz oranı (%37,3) ve nüks oranı (%12) olarak bulunmuştur. Hastaların %12 (n=10)'u cerrahi tedavi almıştır. Adjuvan kemoterapide en yaygın kullanılan ilaç kombinasyonu karboplatin-pemetreksettir. Metastatik birinci basamakta en yaygın kullanılan ilaç kombinasyonu cisplatin-pemetrekset (%65,33), metastatik ikinci basamak kemoterapide en yaygın ilaç gemcitabine (%41,3), metastatik üçüncü basamakta , en fazla navelbine kullanılmıştır (%66). Cinsiyete göre demografik özellikler ve klinik bulgular yönünden anlamlı farklılıklar saptanmamıştır (p>0,05). Çalışmamızda kötü performans skoru (p=0,006) ve sarkomatoid alt tip (p=0,004) sağkalım süresini kısaltan kötü prognostik faktörlerdi. Hastaların 5 yıllık genel sağkalım oranı %8,4 (n=7) iken, 10 yıllık sağkalım oranı %6 (n=5) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose; Our study aimed to evaluate the clinical and pathological features of patients diagnosed with mesothelioma who applied to Sivas Cumhuriyet University Oncology Center between 2006-2023. Material and Method; Patients who applied to Sivas Cumhuriyet University Oncology Center between 2006-2023 were included in our study. The study was initiated after receiving the approval of the Sivas Cumhuriyet University Clinical Research Ethics Committee dated 21.12.2023 and numbered 2023-12/06. It is a retrospective descriptive study. Findings; A total of 83 patients were included in the study. Of the patients, 39% (n=32) were female and 61% (n=51) were male, with a mean age of 65.13 ± 9.91 years. While 60.2% of the patients had other health problems (comorbidities), only 3.6% reported a family history of MM. Smoking was detected in 41% of the patients. 47% (39) of the cases were from Yıldızeli district of Sivas province, and 27.9% (24) were from Sivas Center. When the distribution of cases by year was examined, 2009, 2010 and 2018 stood out as the years with the highest number of patient applications, with 12% of the total cases detected in each. The most common complaints of the patients were detected as shortness of breath (47%), chest pain (15.7%) and abdominal pain (12%). The majority of tumors (80.7%) (n=67) were located in the pleura. Clinical staging of pleural cases was classified as stage 1 40.2% (n=27), stage 2 19.4% (n=13), stage 3 22.3% (n=15), stage 4 17.9% (n=12). 19.3% (n=16) were seen in the peritoneal region. Among these peritoneal cases, 46% (n=7) were classified as early stage and 54% (n=9) as advanced stage. The metastasis rate (37.3%) and recurrence rate (12%) were found in the follow-up. 12% (n=10) of the patients received surgical treatment. The most commonly used drug combination in adjuvant chemotherapy is carboplatin-pemetrexed. The most commonly used drug combination in metastatic first-line chemotherapy was cisplatin-pemetrexed (65.33%), the most commonly used drug in metastatic second-line chemotherapy was gemcitabine (41.3%), and in metastatic third-line chemotherapy, navelbine was the most commonly used (66%). In our study, poor performance score (p=0.006) and sarcomatoid subtype (p=0.004) were identified as unfavorable prognostic factors that shorten survival time. No significant differences were found in terms of demographic characteristics and clinical findings according to gender (p>0.05). While the 5-year overall survival rate of the patients was 8.4% (n=7), the 10-year survival rate was 6% (n=5).