P.Averyanof'a göre Doğu Anadolu
The Eastern Anatolia according to P.Averyanof
  1. Tez No: 42879
  2. Yazar: CENGİZ ÇAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. SELÇUK GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Türkiye ve İran'ın birbirleriyle mücadelelerinden istifade ederek sınırlarını sürekli olarak bu iki devlet aleyhine genişleten Rusya, XIX yüzyıl başında Doğu Anadolu ile sınır olmuştur. Rusya'nın bölgeye yeni bir güç olarak gelmesinin yanısıra aynı yıllarda özellikle İngiltere gibi diğer Batılı devletler de misyonerler vasıtasıyla bölge üzerinde etkili olmuşlardır Doğu Anadolu'nun sosyal, ekonomik ve etnik yapısı bölge üzerinde çeşitli müdahaleleri kolaylaştırmış ve XIX yüzyılda bölge, emperyalist menfaatlerin çatışmasına sahne olmuştur. Bunun tabîî bir sonucu olarak aynı yüzyılda çeşitli karışıklıklar meydana gelmiştir Rusya, XIX. yüzyılda hem İran hem de Türkiye ile savaşlar yapmıştır Ancak bu savaşlarda iki Müslüman devletle aynı anda savaşmamaya büyük gayret göstermiştir. Eserde işte bu Rus-Türk ve Rus-İran savaşlarında Rusya'nın bölge halkı üzerinde oynadığı oyunlar, kullandıkları metotlar ve amaçlarının ne olduğu açık bir şekilde ' anlatılmaktadır. Buna bağlı olarak özellikle Türkiye'de meydana gelen karışıklıklar da önemli bir yer tutuyor Eserin son bölümünde ise, XIX. yüzyıl sonunda Türkiye, İran ve Rusya' daki konar-göçer veya yerleşik aşiretlerin durumları geniş bir şekilde tahlil edilmiş ve Rusya'nın bunlara karşı takib edeceği politikanın ne olması gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Russia, Which extended its frontiers continuously contrary to these two states by being taken advantage of the struggles of Turkey and Iran, became boundary with the Eastern Anatolia at the beginning of the 19th century At the same times, the other Western States, especially like England, became also effective on the district through the missionaries together with Russia came to the region as a new force. The social, economic and ethnic structure of the Eastern Anatolia facilitated the assorted interventions on the district and, in the 19th century, the district appeared the struggle of the imperialistic benefits. As a normal result of this, in the same century, the assorted confusions became known. Russia, in the 19th century, battled with both Iran and Turkey. But, in these fights, it efforted very much not to fight at the same time with the two Moslem states. Here, in the work, in the wars of Russian-Turc and Russian- Iran, it is clearly told the deceits of Russia on the public of district, the methods being used by it and What the aims of it were. In spite of this, the confusions, appeared in Turkey especially, also took an important place in the work. In the last section of the work, at the end of the 19th century, it was largely analyzed the positions of the settled or nomadic tribes in Turkey, Iran and Russia, and it was noticed what the policy of Russia must be against them