Afrika ırkında cerebellum ak ve gri madde miktarının cinsiyetler arasında stereolojik yöntemlerle karşılaştırılması
Stereological comparison of the white and gray matter volume of the cerebellum between sexes in african race
  1. Tez No: 428798
  2. Yazar: YASEMİN EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: İnsanlarda cerebellar farklılıklar birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bu çalışmaların çoğunda erkeklerin cerebellum hacminin kadınlardan büyük olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada cerebellum ak ve gri madde hacmi ve hacim oranlarının cinsiyetler arasındaki farkını incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Sağlıklı 42 erkek ve 28 kadına ait, 1 mm kalınlığında ardışık kesitlerden oluşan beyin Manyetik Rezonans (MR) görüntüleri Siemens 1,5 Tesla Magnetom Avanto Vision Sistem cihazı kullanılarak elde edildi. OsiriX programıyla T1 ağırlıklı koronal görüntüler sagittal yönelimde Talairach düzlemine uygun 1mm kalınlığında kesit serilerine dönüştürüldü. Kesit yüzey alanları ImageJ programında ölçüldü. Cavalieri prensibine uygun olarak kesit yüzey alanlarının toplamının kesit kalınlığı ile çarpımından beyincik ve ak madde hacimleri ve hacim oranları hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızdaki tüm bireylerin ortalama cerebellum hacmi 144,78 cm3 olarak hesap edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cerebellar differences in human were studied in many of studies. In most studies males had larger cerebellar volume than females. The aim of this thesis is estimating the volume and volume fraction of the cerebellum between sexes. Material and Method: In the present study 42 males and 28 females images were used. Consecutive coronal plane MR images of cerebellum in 1 mm section thickness were done in a SIEMENS 1.5 Tesla machine. T-1 weighted coronal images were converted to 1 mm section thickness of sagittal images in Talairach plane using OsiriX software. The sectional surface areas were measured by ImageJ software. The volumes of cerebellum and white matter were estimated by the multiplication of the total sectional surface area with the section interval. Results: The mean total cerebellar volumes of all subjects were 144.78 cm3.