Normal işiten bireylerde işitsel uyarılmış beyinsapı cevaplarının normalizasyonu
Normalization of auditory evoked brainstem responses in normal hearing individuals
- Tez No: 428797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı işitsel beyinsapı cevaplarının (ABR) değerlendirilmesinde kullanılan latans ve dalgalararası latans değerlerini (IPL), GSI Audera cihazına spesifik ve kliniğimizde de kullanmak üzere normatif verileri tespit etmektir. Çalışmaya, OMÜ Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Ünitesi'nde normal KBB bulgularına ve normal işitmeye sahip, otolojik ve sistemik hastalığı olmayan 20-60 yaş arası 120 bireyler dahil edildi. Bireyler yaşlarına göre 4 gruba ayrıldı ve her bir gruba 15 erkek ve 15 kadın dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen kişilere KBB muayenesi, immitansmetrik ölçüm, saf ses ve konuşma odyometresi ile ABR testi yapıldı. ABR testinde 90, 70 ve 50 dB nHL'de, 33,1 klik/sn uyaran tekrar oranında I, III, ve V dalga latansları ve I-V, III-V ve I-III dalgalar arası latanslar cinsiyet, yaş ve sağ/sol kulağa göre değerlendirildi. Dalga latansları kadınlarda ve erkeklerde 90, 70, 50 dB nHL'de elde edildi. Sağ kulak dalga I latansı erkeklerde 1,66/2,08/2,78 msn; kadınlarda 1,54/1,93/2,59 msn elde edildi. Sol kulak dalga I latansı erkeklerde 1,66/2,09/2,71 msn; kadınlarda 1,54/1,92/2,58 msn elde edildi. Sağ kulak dalga III latansı erkeklerde 3,83/4,32/5,11 msn; kadınlarda 3,64/4,07/4,83 msn elde edildi. Sol kulak dalga III latansı erkeklerde 3,82/4,34/5,10 msn; kadınlarda 3,67/4,05/4,83 msn elde edildi. Sağ kulak dalga V latansı erkeklerde 5,77/6,30/7,20 msn; kadınlarda 5,43/6,00/6,80 msn elde edildi. Sol kulak dalga V latansı erkeklerde 5,75/6,32/7,14 msn; kadınlarda 5,52/6,00/6,80 msn elde edildi. Erkeklerde latanslar ve dalgalararası latanslar kadınlara göre daha uzun bulundu. Yaşla beraber latans ve dalgalararası latans değerlerinin arttığı tespit edildi. Sağ/sol kulak arasındaki farklılık, 50 dB nHL'de dalga I haricinde elde edilmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the wave latency and interpeak latency values (IPL) of auditory brainstem responses (ABR) to create clinical norms specific for GSI Audera device and also using it in our clinic.Individuals (n=120) between 20-60 age with normal ENT findings, normal hearing and without otologic and systemic diseases were included to the study. Study was done at OMU Medicine Faculty ENT Department Audiology Speech and Voice Disorders Unit. Participants divided into 4 groups according to their ages and each group consisted 15 males and 15 females. ENT examination, immitancemetric measurement, pure tone and speech audiometry, ABR test were conducted to participants. Latencies (I, III, V) and I-V, III-V, I-III IPL evaluated at 90, 70 and 50 dB nHL (33,1 click/s) according to gender, age and right/left ear. Wave latencies were obtained from males and females at 90, 70 and 50 dB nHL. Right wave I latencies for males 1,66/2,08/2,78 msn; and for females 1,54/1,93/2,59 msn were identified. Left wave I latencies for males 1,66/2,09/2,71 msn; and for females 1,54/1,92/2,58 were identified. Right wave III latencies for males 3,83/4,32/5,11 msn; and for females 3,64/4,07/4,83 msn were identified. Left wave III latencies for males 3,82/4,34/5,10 msn; and for females 3,67/4,05/4,83 msn were identified. Right wave V latencies for males 5,77/6,30/7,20 msn; and for females 5,43/6,00/6,80 msn were identified. Left wave V latencies for males 5,75/6,32/7,14 msn; and for females 5,52/6,00/6,80 msn were identified. Wave latencies and interpeak latencies were found longer in males than females. Wave latency and interpeak latency measures were found increased with age. Interaural latency and interpeak latency differences were not found except wave I at 50 dB nHL.