İvesi koyunlarda GHRHR (Growth hormone releasing hormone receptor) geninde indel mutasyon polimorfizmi
Indel mutation polyorphism in GHRHR (Growth hormone releasing hormone receptor) gene in ivesi sheep
- Tez No: 815231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHADDİN KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, İvesi Koyununda ülkemizdeki yerli ve yağlı kuyruklu bir koyun ırkı olup, ülkemizin güneydoğusunda bulunan Şanlıurfa,Gaziantep,Hatay,ve Mardin bölgelerinde ayrıca Suriye ,İsrail, Kuzey Afrika ülkeleri ve Arap ülkelerinde yetiştirilir. Sıcak ve kurak iklime karşı son derece dayanıklı ve sütçü bir koyun ırkıdır. Bu çalışma ile GHRHR (Growth Hormon Releasing Hormone Receptor) yani büyüme hormonu salgılayıcı hormonun receptöründeki gende indel mutasyon olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışma için Şanlıurfa ilinde yetiştirilen 50 adet akraba olmayan İvesi Koyunu seçilmiş ve kan numunesi alınmıştır. Bu kan numunesindeki DNA izole edilerek PCR'da çoğaltılıştır. Agaroz jel elektroforezi ile yürütülüp görüntüleri incelenmiştir. Çıkan sonuçlar popülasyon genetiği parametrelerince değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Hardy- Weinberg dengesinin dengede olduğu İvesi Koyunların doğal evrim sürecini yaşadığı tespit edilmiştir. PIC (polimorfik bilgi içeriği) değerinin sınırlı olduğu tespit edilmiştir, ancak aynı gende farklı markörler ile yapılacak çalışmaların İvesi Koyunun et,süt,yapağı,döl ve doğurganlık gibi verimiyle ilişkilendirilmesi , bu ırkın soyunun korunması ve ıslahı için son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, Avesi Sheep is a domestic and fat-tailed sheep breed in our country and is raised in Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, and Mardin regions in the southeast of our country, as well as in Syria, Israel, North African countries and Arab countries. It is a dairy sheep breed that is extremely resistant to hot and arid climate.In this study, it was investigated whether there is an indel mutation in the gene in the receptor of GHRHR (Growth Hormone Releasing Hormone Receptor). For this study, 50 unrelated Awassi Sheeps raised in Şanlıurfa were selected and blood samples were taken. The DNA in this blood sample was isolated and amplified in PCR. It was carried out by agarose gel electrophoresis and its images were examined. The results were evaluated by population genetic parameters. As a result, it has been determined that the Awassi Sheep, in which the Hardy-Weinberg balance is in balance, experienced the natural evolution process. PIC (polymorphic information content) value was found to be limited, but different markers in the same geneIt is extremely important for the studies to be done with Awassi Sheep to be associated with the efficiency of meat, milk,fleece, progeny and fertility for the protection and improvement of the lineage of this breed.