Yanıklı hastalarda yüzeysel sürüntü ve kantitatif doku biyopsi kültürü örneklerinin karşılaştırılması
Comparative evaulation of surface swabs and quantitative wound biopsy culture in burn patients
- Tez No: 236115
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yanıklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yanıklarda ölümlerin çoğunluğu yanık doku infeksiyonuna bağlı sepsis diğer infeksiyon komplikasyonları ve inhalasyon hasarlarına bağlıdır. Bu hastalarda cildin mekanik bütünlüğünün bozulması, yaygın immün supresyon ve yanık alanlarındaki nekrotik dokular ile birlikte serum proteinleri mikroorganizmaların yerleşmeleri ve üremeleri için uygun ortam oluştururlar. Bu nedenle özellikle büyük yanıklarda çok çeşit ve sayıda bakteriyel kolonizasyon görülebilmektedirYüzeyel sürüntü örnekleri ile izole edilen mikroorganizmalar yanık yüzeyinde kolonize olup yanlışlıkla etken olarak değerlendirilmekte ve dolayısıyla tedavinin yönlendirilmesi sırasında yanlış sonuçlar doğurabilmektedir.İnvaziv yanık dokusu infeksiyonu ve buna bağlı sepsis gelişme riski konusunda önemli ipuçları veren kantitatif doku biyopsi kültürü örnekleri asıl infeksiyon etkenini tespit etmede daha güvenilir bir yöntemdir.Bu çalışmanın amacı, hastanemiz yanık ünitesinde yatan hastalardan alınan yüzeyel sürüntü örnekleri ile kantitatif doku biyopsi kültürü örneklerinin sonuçlarını karşılaştırmaktır.Çalışmamızda Mayıs 2008- Mart 2009 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesinde yatmakta olan yaşları 1- 71 arasında değişen 74'ü kadın 86'sı erkek olmak üzere 160 hastadan eş zamanlı olarak sürüntü, ve doku biyopsi örneği alarak kültürleri yapıldı. Hastaların ortalama yaşları 10.5 (1- 71 yaş arası), hastanede ortalama yatılan gün sayısı 19 (3- 108 gün arası), ortalama yanık yüzeyi alanı da %24.2 (%8- 54 arası) idi. Sürüntü örneklerinden 10 ve üzeri koloni tespit edilenler ve biyopsi örneklerinden 105'in üzerinde koloni tespit edilenler kültür pozitif olarak değerlendirildi.Çalışmamızda yanıkların büyük çoğunluğunu %55 gibi oldukça yüksek bir oranla sıcak su ve süt gibi sıvıların dökülmesine bağlı haşlanma yanıkları oluşturuyordu, alev ve tandır yanıklarının sayısı eşitti (31 hasta, %19.4), en az oran ise elektrik yanıklarına aitti (10 hasta, %6.2).Çalışmamızda yanık yarasından alınan yüzeyel sürüntü örneklerinin %48'inde (77 hasta) üreme saptandı. En sık izole edilen mikroorganizma 15 (%9.3) ile Pseudomonas aureginosa idi, onu Koagülaz negatif stafilokok (14-%8,8), Enterobacter aerogenes (8-%5),Enterococcus spp. (5-%3.1), Candida spp. (4-%2.5) ve Esherichia coli (3-%1.9) takip ediyordu.Biyopsi kültürlerinin ise 31 tanesinde (%19.4) üreme oldu en sık izole edilen mikroorganizma burada da Pseudomonas aureginosa (14-%8.8) idi onu Enterobacter aerogenes (8-%5), Acinetobacter spp. (3-%1.9), Candida spp. (2-%1.3) ve Enterococcus spp. (1-%0.6) takip ediyordu.Sonuç olarak infeksiyonun varlığını araştırmak için kullandığımız sürüntü sonuçlarının bize invaziv yanık yarası infeksiyonu etkeni yerine daha ziyade yanık yüzeyinde kolonize olan mikroorganizmaları gösterdiği, kantitatif doku biyopsi kültürü sonuçlarının ise invaziv yanık yarası infeksiyonunun tespitinde daha sağlıklı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermal burns still consists a large amount of death in our country as in the world. The reason of death in burn patients are sepsis, other complications of infections and damage of respiratuar system. In these patients addition to loss of skin integrity, both the necrotic tissue in the burn eschar and serum proteins provide a rich culture medium for colonization and multiply of microorganisms. For these reasons, in severe burns polimicrobial colonisation can be occur.Colonized microorganisms evaluate as an pathogen isolated from burn injury with swap culture could be caused misdiagnosis and malpractice.Cantitative tissue biopsi culture method which inform us about invasive infection of burn tissue and burn sepsis clearly is a confidential method for definition of the actual pathogen of the burn infection.The aim of this study was to compare the swap culture and cantitative tissue biopsi culture results obtained from patients who have been treated in burn clinic.One hundred and sixty patients admitted to the Burn Unit, Faculty of Medicine, Ataturk University Hospital, Erzurum, Turkey, during the period from May 2008 to March 2009, were included in this study. Their ages ranged from 1 to 71 years with a mean of 10.5 years. Of these patients 74 were female and 86 were male. The mean body surface area burned was 24.2% (range 8-54%). The mean hospital stay time was 19 days (range 3-108 days). Founded 10 and over 10 colonies from sürüntü samples and founded over 105 colonies from biopsy cultures are evaluated culture positive.The most common causes of burn injury were contact with a hot liquid in our study (55%). Of the flame, 31 patients (19.4%), 31 patients (19.4%), and ten (6.2%) were caused by tandoor and electirically respectively.In the study we obtained positive results in the cultures of swab samples of 77 patients (48%). Among the isolated bacteria, Pseudomonas spp. (9.3%) was the most prevalent followed by Coagulase negative staphylococci (CNS) (8.8%), E. aerogenes (5%), Enterococcus spp. (3.1%), Candida spp. (2.5%) and E. coli (1.9%).Cultures from the 160 biopsy samples, 31 gave positive results (19.4%). P. aureginosa (8.8%) was also the most prevalent one isolated from biopsy cultures. The other microbial species recovered from tissue biopsy samples were E. aerogenes (5%), Acinetobacter spp (1.9%), Candida spp (1.3%) and Enterococcus spp (0.6%)In conclusion, surface swabs taken from burn wounds does not indicate a causative pathogen for an infection but can provide information regarding the microorganisms predominating in a burn unit. Thus, the nature of microbial wound colonization and flora changes should be taken into consideration in empirical antimicrobial therapy of burned patients. Therefore, this quantitative culture technique provides accurate information to the physician while saving both time and materials.