Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesine son 5 yılda yatan hastaların epidemiyolojik özelliklerinin incelenmesi
Ege University Medical School, analysing epidemiological features of the patients who have stayed in the intensive care unit of the internal diseases department during the last five years (since 2010)
- Tez No: 428839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Hematoloji, Nefroloji, Geriatrics, Hematology, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2010-Eylül 2015 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılan hastalar (n=3438) incelenmiştir. Hastaların %51.19'u (n:1760) erkek, %48.81'i (n:1678) kadındır. Erkek hastaların yaş ortalaması 60.62 yıl, kadın hastaların yaş ortalaması 62.17 yıldır. Bizim çalışmamızda da 2010 yılından itibaren hasta yatış sayısında yaklaşık 2 katı bir artış olmuştur. Bu artış 65 yaş üstü hastalarda 2 katın üstünde seyretmiştir. Yoğun bakım hastalarının çoğu acil servis ve yatan hasta servislerinden transfer edilmiştir. Genel ve 65 yaş üstü hastaların hem yatış sayısında hem de taburculuğunda belirgin artış olmuş ve mortalite oranları belirgin şekilde düşmüştür. Tüm yıllarda tüm mortalite oranları arasında en yüksek mortalite oranı yaklaşık %50 ile hematolojiye aittir. Hematolojide mortalitenin en önemli nedeni olarak febril nötropeni sonrası gelişen sepsis/septik şok gözlemlenmektedir. Bizim araştırmamızda ise mortalite oranımız %28.82 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda özellikle dikkati çeken 65 yaş üstü hasta sayısının artması, mortalite oranın düşmesi bu yaş grubuna yönelik daha aktif ve verimli yaklaşımların ortaya konması gerektiğini göstermektedir. Febril nötropenik hastaların eğitimi ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin dikkatle uygulanması konusunda azami titizliğin gösterilmesi enfeksiyon ve mortalite oranını belirgin düzeyde azaltacaktır. Ayriyeten servis hijyeni, akılcı antibiyotik kullanımı, antibiyotik direnci, enfeksiyon etkeni açısından özellikle hematoloji servisi olmak üzere tüm hastanede ileri ve ayrıntılı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the details of patients (n=3438) who have been treated in the Intensive Care Unit of Internal Diseases Service during January 2010- September 2015 at Ege University Medical School have been examined. 51.19% of the patients (n=1760) were male while 48.81 % of the patients were female (1678). Average age of the male patients were 60.62 year, while the average age of female patients were 62.17 year.In our study, the number of patients in Intensive Care Unit has been doubled since 2010. This increase has been observed even more than double for 65 plus-year-old patients.Most of the patients in Intensive Care Unit have been transferred from either Emergency Service or hospital patient service.With the number of all ages group and 65 plus-year old group, both the number of hospital patients and the number discharged ones have significantly increased. The number of mortality among those patients has significantly decreased. The highest mortality rate in all years belongs to hematology with 50%. The most significant reason for the highest mortality rate at hematology has been detected as sepsis/septic shocks emerging after febrile neutropenia. In our study, the total mortality rate for all services and patients has been found as 28.82%.