PKOS modeli geliştirilmiş sıçanlarda anjiotensin resetör II blokeri losartanın tedavisinin etkilerinin histolojik ve biyokimyasal parametrelerle gösterilmesi
PCOS model developed in rats showing the effects of treatment angiotensin II receptor blocker losartan with histological and biochemical parameters
  1. Tez No: 428850
  2. Yazar: NİGAR KARİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL METE İTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ortalama 8-12 haftalık Sprague-Dawley türü dişi sıçanlar (n=21); standart koşullarda (21-22 C, %55-65 nemli ortamda, 12 st aydınlık-12 st karanlıkta) hazır pellet sıçan yemi ile beslendi ve su içimi serbest bırakıldı (ad libitum). Aynı beslenme koşullarını paylaşan olgular çalışmaya dâhil edildi. 14 sıçana PCOS modeli oluşturuldu, 7 sıçan normal kontrol olarak çalışmaya alındı ve herhangi bir işlem uygulanmadı. Daha sonra tüm sıçanlardan anestezi altında serumda çalışılacak parametreler için kan örneği alındı ve tüm sıçanlara bilateral ooferektomi uygulandı. Sonrasında sıçanlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edildi. Ooferektomi materyallerinde histolojik kesitlerinde foliküler yapı (antral folikül sayısı) değişiklikleri incelendi. Kan örneklerinde ELISA tekniği ile AMH (anti mullerian hormon), IGF-1 (Insulin benzeri büyüme faktörü) ve lipid peroksidayon göstergesi olan malondialdehit düzeylerine bakıldı. Histolojik olarak,PKOS modeli geliştirilen ve plasebo salin (%0.9 NaCl) alan sıçanlarda, normal gruba göre over dokusunda primer ve sekonder folikül sayısı azalmış, tersiyer folikül sayısı artmıştır. Losartan tedavisi PCOS lu alan sıçanlarda, salin grubuna göre over dokusundaki primer ve sekonder folikül sayısı artmış, tersiyer folikül sayısı anlamlı azalmıştır. PCOS modeli geliştirilen ve plasebo salin (%0.9 NaCl) alan sıçanlarda, normal gruba göre AMH anlamlı olarak artmıştır. PCOS modeli geliştirilen ve plasebo salin (%0.9 NaCl) alan sıçanlarda, normal gruba göre AMH anlamlı olarak artmıştır. Losartan tedavisi PCOS lu alan sıçanlarda(p=6.62 ± 1.53), plasebo salin grubuna göre AMH seviyesi anlamlı azalmıştır (p=11.08 ± 0.56 )(Tablo 2). PCOS modeli geliştirilen ve plasebo salin (%0.9 NaCl) alan sıçanlarda, normal gruba göre IGF anlamlı olarak artmıştır(p=4.63 ± 0.44). Losartan verilen PCOS grubunda(p=4.97 ± 0.66), plasebo salin alan grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır (Tablo 2). PCOS modeli geliştirilen ve plasebo salin (%0.9 NaCl)( 0.19 ± 0.045)alan sıçanlarda, normal gruba(0.17 ± 0.022) göre plazmada oksidan stres belirteci malondialdehit (MDA) değişmemiştir. Losartan verilen PCOS grununda(p=0.18 ± 0.045), plasebo salin alan grup(p=0.19 ± 0.045) arasında plazma MDA miktarında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Average 8-12 weeks old Sprague-Dawley rats (n = 21); At standard conditions (21-22 C, 55-65% in a humid environment, 12 h 12 h light-dark cycle) were fed rat chow pellets and water ready to drink was released (ad libitum). cases that share the same nutritional conditions were included in the study. 14 PCOS rat model was created, 7 rats were enrolled as normal control and have not implemented any action. Then all the rats under anesthesia and blood samples for parameters to be studied and underwent bilateral oophorectomy, serum was collected for all rats. After the rats were sacrificed by cervical dislocation. Histologic sections of follicular structure oophorectomy materials (antral follicle count) were evaluated changes. AMH in blood samples using ELISA technique (anti-mullerian hormone), IGF-1 (Insulin-like growth factor) and lipid peroxidation indicator were measured as malondialdehyde levels. Histologically, PCOS model developed and saline placebo (0.9% NaCl), field rats, primary ovarian tissue compared to the normal group, and decreased the number of secondary follicles, increased the number of tertiary follicles. PCOS field of losartan in rats compared to saline group at primary ovarian tissue and an increased number of secondary follicles, the number of tertiary follicles decreased significantly. PCOS model developed and saline placebo (0.9% NaCl) field in rats it was significantly higher than the normal group the AMH. PCOS model developed and saline placebo (0.9% NaCl) field in rats it was significantly higher than the normal group the AMH. Losartan treatment PCOS field rats (p = 6.62 ± 1.53) than in the placebo saline group AMH levels were significantly decreased (p = 8.11 ± 0.56). PCOS model developed and saline placebo (0.9% NaCl), field rats, the IGF has increased significantly compared to the normal group (p = 4.63 ± 0.44). Losartan in the PCOS group (p = 4.97 ± 0.66), placebo, there was no significant difference between the group receiving saline (Table 2). PCOS model developed and saline placebo (0.9% NaCl) (0.19 ± 0.045) field rats, normal group (0.17 ± 0.022) compared markers of oxidative stress in plasma malondialdehyde (MDA) has not changed. In the PCOS grunen losartan (p = 0.18 ± 0.045), saline placebo group (p = 0.19 ± 0.045) were not significant differences between the amount of plasma MDA.