Örgüt geliştirme (Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bir uygulama)
Organization development (A case study in the Faculty of Economics and Administrative Sciences, Atatürk Universty)
- Tez No: 42886
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖRGÜT GELİŞTİRME (ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ'NDE BİR UYGULAMA) Mehmet Sadık ÖNCÜL Danışman : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1995, Sayfa: 215 Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Prof.Dr.Birol BUMİN : Yard.Doç.Dr.NuruIlah GENÇ Bu çalışmanın amacı, yoğun rekabet içindeki örgütlerin varlıklarını sürdürebilmelerinde hayati bir öneme sahip örgüt geliştirme faaliyetini tüm boyutlarıyla incelemek ve konunun daha iyi bir şekilde ortaya konulabilmesi için uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Tez dört bölümden oluşmaktadır, ilk üç bölüm kuramsal çerçeveyi çizmekte, son bölüm kuramsal boyutları test etmektedir. Birinci bölümde örgüt geliştirmenin tanımı, amaçları, özellikleri, onu gerekli kılan koşullar, düşünsel temelleri ve benzer kavramlarla ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde örgüt geliştirmenin temel unsurları, süreci ve sürecin başarı koşullan anlatılmıştır. Üçüncü bölümde örgüt geliştirme teknikleri; beşeri-süreçsel, teknik-yapısal, beşeri kaynaklar yönetimine yönelik ve stratejik müdahaleler şeklinde dört grupta toplanmak suretiyle ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Dördüncü bölümde Atatürk Üniversitesi İktisâdi ve İdâri Bilimler Fakültesi'nde uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Kullanılan genel yöntem, örgüt geliştirme süreci olmuştur. Bununla birlikte araştırmayla ilgili özel yöntemler, varsayımlar, sınırlamalar ve kapsam ayrıntılı olarak bu bölümde açıklanmıştır. Bu çalışma ile ülkemizde örgüt geliştirme sürecini başlatmanın, sağlıklı veri toplamanın, sorunu doğru teşhis etmenin ve müdahale tekniklerini uygulamanın yasal, kültürel, bürokratik, iktisâdi ve kişisel nedenlerle oldukça zor olduğu tesbit edilmiştir. Bununla birlikte tüm bunlar zamanla ve toplumsal dönüşümle aşılabilecek engellerdir. Süreci hızlandırmak için bilim adamları ve bağımsız çalışan danışmanlar bu konuda daha fazla kuramsal ve uygulamalı çalışmalar için çaba harcamalı ve örgütlere kendileri teklif götürerek ilk adımı atmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ORGANIZATION DEVELOPMENT (A CASE STUDY IN THE FACULTY OF ECONOMICS AND ADMINISTRATIVE SCIENCES, ATATÜRK UNIVERSITY) Mehmet Sadık ÖNCÜL Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1995, Pages: 215 Jury : Prof. Dr. Dursun BlNGÖL Prof.Dr-Birol BUMİN Yard.Doç.Dr.Nurullah GENÇ The aim of this research is to study the organization development with all aspects which is vital for organizations to survive in today's powerful competition circumstances. In addition, it has been aimed to test these conceptions dimensions through an application. The thesis consists of four chapters. The first three chapters contain the theory of organization development while the last chapter tests the theoretical dimensions. In the first chapter, the definition of organization development, its goals and tenets, factors affecting the need for it, its historical development, and similar concepts have been examined. In the second chapter, the basic elements, the process and the conditions for success have been explained. In the third chapter, organization development interventions have been described in details by grouping them into four categories such as human-processual interventions, technostructural interventions, human resource management interventions and strategy interventions. In the fourth chapter, an application has been carried out in the Faculty of Economics and Administrative Sciences, Atatürk University, Erzurum. The organization development process has been used as a general method in this application. However, the special methods, hypothesis, limits and content related to this application have also been given in this chapter. As a result of this study, it has been understood that starting the organization development process, collecting true and useful data, rightly diagnosing the problem and moving for intervention is very difficult in Turkey because of some obstacles such as legal, cultural, bureaucratic, economic and personal reasons. Nevertheless, all these obstacles will be overcome in time through social transformation. In order to accelerate this social transformation process; scholars and organization development consultants who work independently must increase their theoretical and practical efforts, and take the first step by pursuading organizations' managers for the need of organization development without waiting for invitation from them.