Yabancılaşma ve yabancılaşmanın iş tatmini üzerine etkileri
Alienation and its effects on work satisfaction
- Tez No: 42887
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YABANCILAŞMA VE YABANCILAŞMANIN İŞ TATMİNİ ÜZERİNE ETKİLERİ Şakir AYBAR Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1995 Jüri: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Bu çalışmanın amacı, insanın öncelikli sorunu haline gelen yabancılaşma ve iş yaşamının önemli sorunu olan iş tatmini konularını ayrı ayrı bütün boyutları ile ortaya koyduktan sonra, yabancılaşmanın iş tatmini üzerine etkilerini incelemektir. Bu çalışmada konular kuramsal olarak ele alınmış, bir takım uslamlamalar yapılmak suretiyle, bazı sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yabancılaşma konusu incelenmektedir. Yabancılaşmanın tanımı kapsamı ve konu ile ilgili düşünürlerin görüşleri anlatılmıştır. Yine bu bölümde yabancılaşmanın nedenleri üzerinde durulmuştur. Yabancılaşmaya neden olan, anomi, kültürel ve toplumsal değişmeler, aile, eğitim, çevre, bilimde katı pozitivist ve rasyonalist yaklaşımlar, kentleşme, gecekondulaşma, teknoloji, iş bölümü ve örgütsel yapılanmalar ayrı ayrı başlıklar altında geniş bir biçimde işlenmiştir. Bu bölümün son kısmında yabancılaşmanın sonuçları ele alınmıştır. Yabancılaşmanın sonucu olarak insanın kendine, topluma ve işe yabancılaşması ile toplumun tümden kendine yabancılaşması tesbit edilmiştir. Ayrıca yabancılaşmanın sonucunda bireylerin yaratıcılığının yok olduğu, bireylerde bir takım zihinsel bozukluklar meydana geldiği, aşır bencil, toplumsal ilişkilerden kaçınan, yaşama ilgisiz, uyuşturucu ve intihar eğilimli, sapkın ilişkilere yatkın, toplumsal değerlere ilgisiz veya karşıtbazende körü körüne itaat eden kişilik yapılarının oluştuğu sonucuna varılmıştır. İkinci bölümde iş tatmini kavramı irdelenmiştir. İşgörenlere iş tatmini sağlayan, onları motive eden, daha etkin ve verimli çalışmalarını sağlayan faktörler üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde yabancılaşmanın iş tatmini üzerine etkileri tartışılmıştır. Bu yapılırken yabancılaşmanın oluşturduğu kişilik tipleri ile, yabancılaşmamış kişiler için geçerli olduğu kabul edilen iş tatmini faktörleri birlikte ele alınarak irdelenmiştir. Sonuç olarak, normal insan için geçerli olan, iş tatmini koşullarının yabancılaşmış insan için büyük ölçüde geçersiz olduğu kanısına varılmıştır. Sonuç kısmında yabancılaşmış insanı istihdam eden örgütlerin, bu iş görenlerden ne ölçüde rahatsızlık duyacakları ve örgütlerin yabancılaşmaya karşı ne tür önlemler alabileceği tartışılmıştır. Yabancılaşma zaten büyük ölçüde çağdaş teknolojinin, iş bölümünün ve örgütsel yapılanmaların sonucu olduğundan, modern teknolojiyi kullanan, merkezi yapılanmalı büyük örgütlerin yabancılaşmış iş görenlerden fazla rahatsız olmayacağı, hatta bu tiplerin bazılarını tercih edebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc. Thesis ALIENATION AND ITS EFFECTS ON WORK SATISFACTION Şakir AYBAR Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1995 Jury: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL In this study; the main problems of todays society which are alienation and work satisfaction have been seperately investigated. Later on effects of alienation on work satisfaction have been examined theorically. The study covers three main parts. In the first section; alienation has been examined. From some authors' point of view the definition of alienation is also discussed. At the same time, anomie, social and cultural changes, family, education, environment, immigration from rural to city, modern tecnology, excessive division of work and rigid positivist science which are all the reasons of alienation have been discussed with details. At the end of this part, the results of alienation have been presented. In the second part; factors which provide work satisfaction and motivation to workers, have been discussed to get much more productive and efficient results from workers. At the third section; effects of alienation on work satisfaction have been examined and seen that, the factors of work satisfaction which are valid for normal people, are not valid in general for alienated people. At the last section; it was discussed that how alienated workers become troublemakers in organizations they work, how they would affect productivity and what kind of precautions could be taken by the organizations against the alienation. To a large extend, alienation is the result of modern technology, accessive devision of work and organizational structure.Moreover it was understood that centrally structured large organizations use modern technology would not be troubled as much as small scale enterprices and even they might prefer them.