Köpeklerde tibia kırıklarının minimal invaziv plak osteosentez (MİPO) ile sağaltımı
Treatment of tibial fractures with minimally invasive plate osteosynthesis (MIPO) in dogs
- Tez No: 428860
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞA TEMİZSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, köpeklerde tibianın diyafizer ve metafizer kapalı kırıklarının minimal invaziv plak osteoosentez (MİPO) ile sağaltımının klinik ve radyografik değerlendirmeler ışığında kırık iyileşmesi üzerinde ne derece etkili olduğunun ortaya konulması amaçlandı. Çalışma materyalini, MAKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi kliniğine getirilen 7 köpeğin 8 tibiasının ekstra-artiküler tibia kırıkları oluşturdu. Diazepam ve propofol ile indüksiyonu sonrası entübe edilen köpeklerin genel anestezisi izofluran ile sürdürüldü. Kırılmış tibianın medial yüzeyini ortaya çıkarmak için hayvan lateral sırtüstü pozisyonda yatırıldı ve bölge rutin aseptik cerrahi için hazırlandı. Proksimal tibianın epifizer bölgesi, tibia platosunun medial kaudal kenarı ile patellar ligament arasınayapılan küçük bir ensizyon ile açığa çıkarıldı. İkinci küçük deri ensizyonu ise, tibianın distal epifizi üzerinde medial tibial malleolusu açığa çıkarmak için m. fleksor digitorum profundus tendosu ve m. tibialis kaudalisin kaudale retraksiyonu diseksiyonu gerçekleştirildi. Kapalı redüksiyon sonrası, epifizer küçük deri ensizyonlarındanLCPepiperiostal olarakperkutan yerleştirilerek kırık fikzasyonu gerçekleştirildi. LCP ile fikzasyon sonrası, proksimal ve distal deri ensizyonları monoflament emilebilir iplikler kullanarak kapatıldı. Bölgeyi enfeksiyondan korumak için postoperatif 10 gün boyunca yumuşak bandaj kullanıldı. Kırık iyileşmesi; operasyon sonrası 10, 20, 40ve 60. günlerde ''ağırlık yüklenebilme'', ''yürürken ağırlık yüklenebilme'', ''radyografik iyileşme'' ve ''ağrı değerlendirme'' skorlamalarıile izlendi. Olguların operasyon sonrası 1. günde destek almadan kalkabildikleri ve 1 olgu hariç 10. günde normal yürüyebildikleri ve ağırlık yüklenebildikleri dikkati çekti. Olguların operasyon sonrası ağrı değerlendirmesinde sadece 1 olguda hafif derecede ağrı görülürken diğer hiçbir olguda ağrı belirlenmedi. Olguların tümünde operasyon sonrası 40-50 günler arasında radyografik kırık iyileşmesi görüldükten sonra plak uzaklaştırıldı. Sonuç olarak, MİPO tekniğinin köpeklerin ekstra-artiküler tibia kırıklarının sağaltımında düşük kompliksayon oranı ve hızlı iyileşme süresi ile konvansiyonel plaklamaya göre daha üstün bir teknik olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to present the clinical outcome of minimally invasive plate osteosynthesis (MIPO) for nonarticular tibial fractures stabilized using locking compression plates (LCP)in dogs. Seven dogs with 8 extraarticular tibial fractures, which were referred to the Surgery Clinics of Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Veterinary Medicine, constituted the material of the study. After the induction of anaesthesia with diazepam and propofol, the dogs were intubated and general anaesthesia was maintained with isoflurane. After routine preparation for aseptic surgery, animals were positioned in lateral recumbency to expose the medial surface of the affected tibia. The proximal tibial epiphyseal region was exposed by a small incision centered between the patellar ligament and the caudal edge of the medial tibial plateau. A second small skin incision, centered over the distal tibial epiphysis was followed by sharp dissection and caudal retraction of the tibialis caudalis and flexor digitorum profundus tendons to expose the medial tibial malleolus. After closed reduction, fracture fixation was achieved using an epiperiosteal LCP plate inserted percutaneously through epiphyseal small skin incisions. After the fixation of LCP plate, the proximal and distal incisions were then closed in layers using monofilament absorbable sutures. A soft bandage was used in dogs for 10 days postoperatively to prevent surgical site infection. Fracture healing was monitored by scoring“weight bearing”,“walking-weight bearing”,“radiographic healing”and“pain measurement”in postoperatively days 10, 20, 40 and 60. Cases were be able to walk without support at postoperative day 1, and able to bear weighting and walk normally at 10th day except case 1. Postoperative pain assessment showed only 1 case had a mild pain; however no pain was detected in other cases. In all cases, after the radiographic fracture healing was seen at postoperative 40-50 days, plate was removed. In conclusion, the fast healing times and limited complications observed in our cases suggest that the treatment of extraarticular tibial fractures using MIPO technique is more effective and safetythan conventional plating techniques.