Lokal olarak uygulanan rifamisinin bone morfogenetik protein salınımı ve yeni kemik oluşumu üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation of locally applied rifamycin effects on release of bone morphogenetic protein and new bone formation
- Tez No: 336716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖZEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kemik dokusu rejenerasyon özelliğine sahip bir dokudur. Ancak geniş kemik defektlerinde defektin iyileşme süreci fibröz doku dolumu ile sonuçlanabilmekte ve bu durum defektin rekonstrüksiyonunu engelleyebilmektedir. Yapılan çalışmalar, defekt alanında ?Bone Morfogenetik Protein (BMP)? konsantrasyonunun artmasının defektin kemik dokusu dolumuyla iyileşmesini sağladığını göstermiştir. Bu nedenle araştırmacılar kemik dokuda BMP salınımını artıracak yöntem ve faktörler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Antimikrobiyal ajanların yeni kemik oluşumu üzerine etkilerini inceleyen çalışmalar mevcuttur. Ancak antimikrobiyal bir ajan olan rifamisinin BMP salınımı ve yeni kemik oluşumu üzerine etkileri konusunda yeterli bilgi mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı kemik defektine lokal olarak uygulanan rifamisinin BMP salınımı ve yeni kemik oluşumu üzerine etkilerini incelemektir.Çalışmamızda 24 adet Wistar Albino rat kullanılmıştır. Deney hayvanları her birinde 8 rat olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. 5mm çapında standart kritik boyutta kemik defekti, sağ mandibula angulus bölgesinde oluşturulmuştur. Kontrol grubunda herhangi işlem yapılmamıştır, ilk deney grubunda defekt rifamisin ile irrige edilmiştir, ikinci deney grubunda ise defekte rifamisin emdirilmiş spongostan kollajen yerleştirilmiştir. Tüm hayvanlar 21. günde sakrifiye edilmiştir. Histolojik olarak immünhistokimyasal (bone morfogenetic protein-2 anti-bodies) ve histomorfometrik değerlendirme yapılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak Kruskal Wallis analizi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır.Sonuç olarak rifamisin kritik boyutta kemik defektinin iyileşmesine anlamlı derecede katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bone is a tissue that have regeneration. But time of defect healing might be concluded with fibrosis in large bone defect and this condition might be inhibit defect?s reconstruction. The certain studies showed that to increase of ?Bone Morphogenetic Protein (BMP)? concentration in defect area provide to healing the defect with bone tissue. So the researcher have study about the method or factor that increased BMP release and new bone formation. There is various studies that research to effect of antimicrobial agents to new bone formation. However rifamycin is an antimicrobial agent, there is no enough information about the effect of BMP release and new bone formation. In this study, we aimed to investigate the effects on release of BMP and new bone formation of locally applied rifamycin to bone defects.24 adult Wistar Albino rats were used in our study. Experimental group animals were divided into 3 groups of to include 8 rats for each group. Standardized 5.0 mm diameter critical size bone defect was created in right mandible angulus. In the control group there has not been any process, the defect was irrigated with rifamycin in the first experimental group, rifamycin impregnated spongostan collagen was placed in defect in the second experimental group. All the rats were sacrificed at 21th day after surgery. Histological evaluation was performed as histomorphometric and immunhistochemistry analysis (bone morphogenetic protein-2 anti-bodies). Data were analysed using Kruskal Wallis analysis and Mann Whiyney U test.In conclusion rifamycin contributing significantly to healing to critical size bone defect.