Çocuklarda kistik lenfanjiyomun perkütan bleomisin enjeksiyonu ile tedavisi
Treatment of cystic lymphangioma in children with percutaneous bleomycin injection
- Tez No: 428935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN TURAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, kistik lenfanjiyomu olan çocuklarda perkütan bleomisin enjeksiyonu yöntemi ile gerçekleştirilen tedavinin etkinliğini belirlemek için yapılmıştır. Lenfanjiyom lenfatik sistemin benin, konjenital malformasyonudur. Tedavisinde geleneksel yöntem cerrahi eksizyondur. Ancak cerrahinin olası komplikasyonları ve yüksek rekürrens riski nedeniyle perkütan skleroterapi yöntemi alternatif olarak uygulanabilmektedir. Bu çalışmada; 2009–2015 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında görüntüleme yöntemleri kılavuzluğunda perkütan bleomisin enjeksiyonu yöntemi ile tedavi edilen pediatrik yaş grubundaki 28 kistik lenfanjiyom olgusuna ait demografik veriler, lezyonların boyutları ve yerleşimi, işlem öncesi ve sonrası volümleri, işlemlere ait teknik detaylar ve takip bulguları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 28 olgunun 26'sında işlemler girişimsel radyoloji ünitesinde intravenöz sedasyon altında, 2'sinde ise ameliyathane koşullarında genel anestezi altında gerçekleştirilmiş olup tüm işlemlerde kılavuz yöntem olarak ultrasonografi kullanılmıştır. 28 olguda toplam 45 seans enjeksiyon işlemi yapılmıştır. İşleme bağlı mortalite ya da major komplikasyon görülmemiştir. Minor komplikasyonlar reaktif servikal lenfadenopati, tek taraflı parotit ve enjeksiyon bölgesinde selülit olup toplam 5 hastada görülmüştür (% 17.8). İşlem sonrası takipte lezyonun tam ya da ≥%90 regresyonu 'mükemmel', %50–89 küçülmesi 'iyi' , %20–49 küçülmesi 'makul' ve
Özet (Çeviri)
This clinical trial was conducted to evaluate the efficacy of percutaneous bleomycin sclerotherapy in children with cystic lymphangioma. Lymphangioma is a benign, congenital malformation of the lymphatic system. Although surgical excision has been considered as a choice of treatment by most of surgeons complications related with surgery and high recurrence rates made clinicians implementing of alternative therapies such as percutaneous sclerotherapy. In this study we retrospectively evaluated demographical data, dimensions and locations, pre- and post-therapeutic volumes of lesions', technical details related with the procedure and follow-up findings in 28 pediatric patients having cystic lymphangioma treated with percutaneous bleomycin injection at Hacettepe School of Medicine, Department of Radiology in 2009-2015 years' interval. 26 cases out of 28 operated at Interventional Unit with intravenous sedation. Two cases out of 28 operated at operation room under general anesthesia. All injections carried out at ultrasonography guidance. Forty five injections made in 28 patients. No mortality or major complications seen in our study. Minor complications included cervical lymphadenopathies (n=3), unilateral parotitis (n=1) and celulitis (n=1) in total of 5 patients (%17.8). The response to therapy was considered as an 'excellent' in cases with >%90 regression of the lesion. If the lesion was regressed %50-89 of the original size, the response was considered as a 'good', %20-49 regression considered as a 'fair' and regession