Açık kapanış eğilimi olan bireylerde kas egzersiz uygulamalarının dudak kapama kuvvetleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of muscle training exercises on lip closing forces in openbite tendency cases
- Tez No: 428939
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKEN KOCADERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmadaki amacımız henüz büyüme atılımına girmemiş, Angle Sınıf I, açık kapanış eğilimi ve dudak kapama yetersizliği olan çocuklarda myofonksiyonel terapi amacıyla kullanılan 'trainer' apareyinin dentofasiyal sisteme ve dudak kapama kuvvetleri üzerine olan etkisini tedavi edilmemiş kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu amaçla ortalama yaşları 9,3±0,93 yıl olan 15 bireyde herhangi bir ortodontik tedavi uygulanmadan dentisyon ve büyüme takibi, ortalama yaşları 8,57±0,86 yıl olan 18 bireyde Preortodontik Trainer apareyi ile myofonksiyonel tedavi uygulanmıştır. Tedavi ve kontrol süreleri öncesi ve sonrasında dijital lateral sefalometrik, posteroanterior, panoramik ve el-bilek filmleri, dental model kayıtları alınmıştır. Bunlara ek olarak dudak kapama kuvveti ölçümleri yapılmıştır. Sefalometrik değerlendirme sonucunda iki grup arasında maksiller ve mandibuler iskeletsel ölçümler açısından fark bulunamamış, trainer grubunda kontrol grubuna göre ANB açısı ve overjette azalma, overbite miktarında artış saptanmıştır. Trainer kullanan grupta üst keserlerde dikleşme, alt keserlerde protrüzyon gözlenirken, her iki grupta da alt ve üst keserlerde ekstrüzyon oluşmuştur. Yüzün büyüme yönü ölçümlerindeki değişimler her iki grup için de benzerlik göstermiştir. Yumuşak doku ölçümlerinde trainer ile tedavi edilen grupta mentolabiyal açıda kontrol grubuna oranla anlamlı artış görülmüştür. Her iki grupta da alt ve üst dudak, burun ve çene ucunun vertikal referans düzlemi ile olan mesafesinde artış belirlenirken, interlabiyal aralık trainer kullanan grupta daha fazla azalmıştır. Dudak kapama kuvvetleri trainer grubunda kontrol grubuna göre anlamlı miktarda fazla artış göstermiştir. Trainer ile myofonksiyonel tedavinin dudak kapama kuvvetleri üzerine olumlu etki oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the effects of 'trainer' appliance, which is used for myofunctional treatment, on dentofacial system and lip closing forces comparing to untreated control group in prepubertal patiens with Angle Class I, openbite tendency and lip incompetency. For this purpose, 15 patiens with a mean age of 9,3±0,93 years were followed for dentition and growth without any orthodontic treatment and 18 patients with a mean age of 8,57±0,86 years underwent myofunctional treatment with Preorthodontic Trainer appliance. Each subject's dijital lateral cephalometric, posteroanterior, panoramic, hand-wrist radiographs and dental study casts were obtained before and after treatment and control periods. In addition to these records lip closing force measurements were performed. Cephalometric evaluation showed that, maxillary and mandibulary skeletal parameters did not reveal a difference between two groups. Comparing to control group, in trainer group there was a decrease in ANB angle and overjet, increase in overbite. Maxillary incisors were retroclined and mandibulary incisors were proclined in trainer group. In both groups upper and lower incisors were extruded. Both groups showed similarity with regard to the changes of facial growth direction measurements. Soft tissue measurements indicated that comparing to control group mentolabial angle was increased significantly in trainer group.. There was an increase in distances between vertical referance plane and upper and lower lip, nose tip and chin for both groups. The increase in interlabial gap was greater in trainer group. Lip closing forces were increased significantly in trainer group comparing to control group. It is concluded that myofunctional treatment with trainer appliance has favorable effects on lip closing forces.