Project management teams for sustainable construction projects: personality perspective
Sürdürülebilir inşaat projelerinde proje yönetim ekipleri: kişilik perspektifi
  1. Tez No: 559893
  2. Yazar: PAYAM KANANI BAHRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Proje yönetimi, inşaat projelerinin temel işlevlerindendir. Proje yöneticileri, inşaat aşamasından önce başlayan ve projenin yaşam döngüsü boyunca devam eden süreçte, projelerde çeşitli görevlere sahiplerdir. Bu süreçte, proje yöneticileri kaçınılmaz zorluklarla karşılaşabilirler. İnşaat projelerinin zorlukları çok çeşitlidir ve yöneticilerin onlarla başa çıkması için farklı tekniklere, becerilere ve bilgilere ihtiyaçları vardır. Genellikle, projelerin zorlukları proje türüyle sınırlıdır. Bu nedenle, her bir proje için uygun bir proje yönetim ekibi oluşturmak, projenin ilk adımlarında gerçekleşen kritik bir aşamadır. Üstelik, yeni araştırmalara göre, kişilik tipi bir projenin ekip üyelerinin seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, gelişmiş ülkelerdeki insan kaynakları yöneticileri, ekip oluşturmadan önce kişilik tiplerini belirlemeye başlamışlardır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir inşaat projeleri için proje yönetim ekibi oluşturmada uygun kişilik tiplerini tanımaktır. Bu nedenle, Bu araştırmada, sürdürülebilir inşaat projelerinin zorluklarıyla başa çıkmak için, gerekli bilgi alanları ve becerileri ele alınmıştır. Bu çalışmanın literatür taraması, proje yönetimi bilgi alanlarını ve gerekli becerilerini detaylı bir şekilde tanımlayarak başlamıştır. Literatür taraması, farklı kişilik tiplerini belirten bir araç olan Enneagram Kişilik Modelini tanımlamakla devam etmektedir. Bu çalışmada kullanılmak üzere seçilen Enneagram testi, Riso-Hudson Enneagram Tip Göstergesidir (RHETI). Bu model katılımcıların kişilik tipini, dokuz kişilik tipinden birinde belirler. RHETI, farklı sektörlerde kullanılan ve onaylanmış testlerden biridir. Yöntem olarak çalışmanın hedeflerine ulaşmak için bir anket tasarlandı. Anketin birinci bölümünde, katılımcılardan, karakterlerine uygun olan bilgi alanlarına ve becerilerine önem derecesine göre (Likert ölçeğinde) puan vermeleri istenmiştir. Anketin ikinci kısmı Enneagram testidir. Enneagram kişilik modeli, yanıt verenlerin kendileri için en iyi ifadeleri seçtikleri 144 adet iki seçenekli soruyu içermektedir. Katılımcılar 144 soruda yaptıkları seçimlere göre, dokuz kişilik tipinden birine ait olmaktadırlar. Tam ölçekli çalışma yapılmadan önce pilot anket çalışmasıyla anket Türkçeye uyarlanmıştır. Pilot anket çalışması bitince yapılan değerlendirme ile anket revize edilerek son halini almıştır. Anketin son hali, inşaat sektöründe yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler ve profesyonellere verildi. Bu çalışmanın kapsamı inşaat proje yöneticileri hakkında olduğu için katılımcılar mimar ve inşaat mühendisleri arasından seçildi. Bu çalışmanın sonucunda bilgi alanları ve beceriler için en uygun Enneagram tipleri belirlenmiştir. Enneagram tiplerinin hangi bilgi ve beceri alanlarına yönelimleri olduğu ve hangi alanlardan kaçındıkları konusunda temayülleri analiz edilmiştir. Örneklem sayısının kısıtlı olması (82 katılımcı) nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Sonuçlar bu nedenle örneklem bağlamında (82 kişi) eğilimleri göstermektedir, genelleme yapılamamakla birlikte benzer araştırma çalışmalarındaki bulgular ile uyum görülmüştür. Maliyet yönetimi bilgi alanına yönelimi olan Enneagram tipleri Altılar ve Sekizler olarak belirlendi. Öte yandan Beşler ve Yediler bu alana eğilimi en az tipler olarak belirlenmiştir. İletişim yönetimi bilgi alanına eğilimi olan tipler olarak Enneagram İkiler ve Altılar öne çıkarken, aynı alanda Dörtlerin ve Beşlerin arka planda kaldığı görülmüştür. Bu sonuç Dörtlerin ve Beşlerin literatürde de açıklanan çekingen ve içe kapanık tutumlarıyla rahatlıkla açıklanabilir. Zaman yönetimi ve planlama fonksiyonuna en yatkın tipler olarak Üçler ve Sekizler gözükürken, bu alana en uzak tipler Birler ve Dokuzlar olarak belirlenmiştir. Bu bulgularda literatür ile benzerlik göstermektedir, literatürde Üçlerin ve Sekizlerin sonuç odaklı ve ekip çalışmasına yatkın yönleri ve çevrelerini kontrol etme dürtüleri ile zaman yönetimi ve planlamada iyi oldukları belirtilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda öne çıkan tipler Birler, Altılar ve Yedilerdir. Birlerin kurallara uyma konusundaki hassasiyetleri ve Altıların güven arayışı bu sonuçlar ile uyum göstermektedir. Yedilerin problemlerden kaçınma istekleri de bu alandaki eğilimlerini açıklayabilir (iş sağlığı ve güvenliğinde problem yaşamak istememeleri nedeniyle). Üçler ve Dörtlerin bu alanda arka planda kalması yine Üçlerin her ne pahasına olursa olsun sonuca ulaşma istekleri ve Dörtlerin hayatın gerçekliklerinden kopmaya olan eğilimleri ile açıklanabilir. Risk yönetiminde Birlerin ve Altıların eğilimleri göze çarpmakta, yine literatürde ve yukarda belirtildiği gibi Birlerin kurallara uyma konusundaki hassasiyetleri ve Altıların güven arayışı bu sonuçlar ile uyum göstermektedir. Risk yönetiminden kaçınan tipler Dörtler ve Dokuzlar olarak analiz edilmiştir. Literatürde yine Dörtlerin gerçek dünyadan kopma eğilimleri ve Dokuzların benzer eğilimleri ile birlikte huzur odaklı görmezden gelme tarzları bu durumu açıklayabilir. Beceriler konusunda yapılan analizlerde her beceri alanı için tiplerin eğilimleri belirlenmiştir. Analitik becerilerde Bir ve Beşlerin eğilimi göze çarpmaktadır. Birlerin kurallara uyma isteği ve Beşlerin öğrenmeye olan merakı analitik yönlerini geliştirmeye ve kullanmaya teşvik ediyor olabilir. Tip Altılar ve Dokuzların analitik becerilere uzak kalmalarının anlamlı bir açıklaması literatürde bulunamamıştır. Karar verme becerisinde Beşler ve Sekizler, literatürdeki özelliklerine uygun olarak öne çıkmaktalar. Çünkü Sekizler kontrol odaklı ve çevrelerini yönlendirmeye mereaklı tipler olarak karar vermekte diğer tiplere oranla daha antremanlıdırlar. Beşlerin öte yandan bilgi odaklı olmaları ellerindeki bilgiyle karar vermeye yatkın olmaları açıklanabilir. Literatüre uygun olarak Altılar ve Yediler karar verme becerisinde arka planda kalmaktalar. En önemli becerilerden takım çalışmasında yardım odaklı İkiler ve yeniliklere açık Yediler ön plana çıkmaktalar. Sekizler ekibin parçası olmayı değil ekibin lideri olmayı tercih ederken, Dokuzlar huzurlarının bozulacağı endişesiyle ekip çalışmalarında çok ön plana çıkmıyor olabilirler. Yetki devrinde Beşler ve Yediler ön plandayken, Üçler ve Sekizler arka planda kalmaktadır. Buradaki sonuçlar literatürle kısmen çatışmaktadır. Özellikle Sekizlerin yetki devretme konusundaki çekinceleri ilginçtir, buarada belki Sekizler soruyu kontrolsüz yetki devri olarak algılamış olabilirler. Problem çözme becerisinde İki, Yedi ve Sekizler ön plandayken, Üçler ve Dokuzlar arka planda kalmaktadır. Yine bu alanda Üçlerin arkada kalması literatür ile çelişmektedir. Dokuzların neredeyse hiçbir alana (beceri ve bilgi alanı) eğilim göstermemesi, literatürde belirtilen çatışmadan kaçınan çekinik durumlarıyla açıklanabilir. Çalışma, mimarlara, inşaat mühendislerine ve insan kaynakları yöneticilerine sürdürülebilir inşaat projeleri için ekip oluşturmada yardımcı olmak için makul sonuçlar sunmaktadır. Sürdürülebilir projelere ek olarak, Bu çalışma, diğer sektörlerdede kullanılabilecek farklı kişilik tipleri arasındaki ilişkiler ve proje yönetimi becerileri ve bilgi alanları hakkında genel bilgi sağlamaktadır. Bu nedenle, bu araştırma mimarların ve mühendislerin Enneagram tiplerini, ve bu tipler ve karakterlere en uygun yetenekler ve bilgi alanlarını daha iyi tanımlamaları için ön çalışma olarak tanımlanabilir. İleride yapılacak çalışmalarda istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde etmek için katılımcı sayısının arttırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Project management is a fundamental part of construction projects. Project managers have various tasks in projects that started before the construction phase and continued throughout the lifecycle of the project. In this process, project managers face different unavoidable challenges. The challenges of construction projects are very diverse, and managers need different techniques, skills, and knowledge to deal with them. Usually, challenges of projects are limited to the kind of project. So, creating an appropriate project management team for each unique project is a critical phase that takes place at the first steps of a project. Moreover, new researches show that the personality type of people plays an essential role in selecting team members of a project. For this reason, human resource managers in developed countries have begun to indicate personality types of employees before creating teams. The main objective of this study is to recognize the appropriate personality types in creating a project management team for sustainable construction projects. For this reason, defined knowledge areas and skills which are necessary for dealing with the challenges of sustainable construction projects are used in this research. The literature review of this study starts with describing the knowledge areas and skills in details. This continues with describing The Enneagram Personality Model, which is a tool for indicating different personality types. The selected Enneagram test for use in this study is Riso-Hudson Enneagram Type Indicator (RHETI). This model specifies the respondents' personality type by allocating them in one of the nine personality types. RHETI is one of the validated and approved tests used in different sectors. In order to recognize the appropriate personality types, a survey was designed. At the first part of the survey, respondents were asked to give scores to knowledge areas and skills which is suitable for their character. The second part of the survey was the Enneagram test. The selected Enneagram type indicator consists of 144 paired statements, which require respondents to choose the statement that best describes them. After conducting and revising the pilot survey, the final survey was prepared. The final survey was given to master and Ph.D. students and professionals in the construction sector. In this study, because the investigation is about construction project managers, the participants were selected from the community of architects and civil engineers. The results of this study determined the tendency of each Enneagram type to knowledge areas. The Enneagram types that have the most tendencies to cost management are types Six and Eight; the types that have the most tendencies to communication management are types Two and Six; the types that have the most tendencies to schedule management and planning are types Three and Eight; the types that have the most tendencies to health and safety management are types One, Six, and Seven; the types that have the most tendencies to risk management are types One and Six. Also, this study determined the tendency of each Enneagram type to different skills. The Enneagram types that have the most tendencies to analytical skill are types One and Five; the types that have the most tendencies to decision making skill are types Five and Eight; the types that have the most tendencies to team-working skill are types Two and Seven; the types that have the most tendencies to delegation are types Five and Seven; the types that have the most tendencies to problem-solving skill are types Two, Seven, and Eight. The study provides reasonable results to help architects, civil engineers, and human resource managers in creating teams for sustainable construction projects. In addition to sustainable projects, this study provides general information about the relationships between different personality types and project management skills and knowledge areas that can be used in other industries. Therefore, this can be a guideline for architects and engineers to better know their Enneagram types, their skills, and the most appropriate knowledge areas for their character. Also, it is important to increase the number of participants in future studies to obtain statistically significant results.