İşletmelerde büyüme olgusu ve büyümenin finasmanı
Grawth in businesss and financing of growth
  1. Tez No: 42895
  2. Yazar: SEBAHATTİN KARANLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada işletmelerin büyüme olgusu ve büyümenin finansmanı üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, işletme ile ilgili tanımlar, kavramlar ve fonksiyonlar açıklandıktan sonra işletmelerin sınıflandırılması ve hukuksal konumları ele alınmıştır. İkinci bölümde, işletmelerde büyüme olgusu incelenmiştir. Tüm işletmelerde, hayatta kalabilme ve zaman içinde büyüme isteği vardır. Büyümeyi gerçekleştirmiş işletmelerin üstünlükleri, pazar üzerindeki etkinlikleri ve üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesinde elde ettikleri avantajlar belirlenmiştir. Büyümeyi gerçekleştiremeyen işletmeler ise gelişen ekonomi ve pazar yapısı içinde rakipleri karşısında küçülmüş olurlar. Büyümenin iç ve dış olmak üzere iki modeli üzerinde durulmuş, işletmelerin kendi iç bünyelerinde yapacakları artışları ifade eden iç büyüme ile diğer işletmelerle birleşme suretiyle yapacakları dış büyüme yöntem ve modelleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, işletmede büyümenin finansmanı incelenmiştir. Başlıca finans kaynağı işletme içi ve işletme dışı kaynaklardır, iç kaynaklar olarak sermaye artırımı ve oto finansman açıklanmış, dış kaynaklar ise, işletme dışından borç şeklinde sağlanan fonlar olarak ele alınmıştır. Dış kaynakların tanıtımı ile birlikte bunların işletmeye olan maliyetleri de gösterilerek, girişimcilere alternatifler sunulmuştur. Ayrıca gelişmekte olan leasing ve faktöring işlemleri incelenmiş, iş hayatına getirdikleri yenilikler ile girişimcilere sağladığı imkânlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firm's growth and financing of growth have, been examined under three sections. In the first section, definitions, functions and concepts of growth related with firms were examined. In the second section, the case of growth in firms has been studied. All firms want to survive and wish to grow. The firms which are not able to grow; became smaller in the developing economy and market structure and lost their power of competition. In the third section financing of the growth in the firm were examined. Main sources of finances are internal and external. As internal finance resource capital increase of shareholders and self-financing are examined and as external finance resources credits were examined. With the defination of external finance resource, the cost of it also examined. On the other hand, we examied factoring and leasing which are external sources and their contributions on business life are discussed.