Genç basketbolcularda akut oral kafein suplementasyonunun tekrarlı sprint performansına etkisi
Effects of acute oral caffeine supplementation on repeated sprint performance in young basketball players
- Tez No: 428954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN HÜSREV TURNAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; genç basketbolcularda akut kafein suplementasyonunun tekrarlı sprint performansı ve yorgunluğa etkilerini incelemektir. Randomize, çift kör, çapraz düzende plasebo kontrollü olarak planlanan bu çalışmaya, antrenmanlı 8 erkek basketbolcu (yaş: 16.3±0.67 yıl, boy: 192±0,7 cm, vücut ağırlığı: 88.23±15,22 kg, antrenman yaşı: 6.1±1.1 yıl, bki: 23,9±3,06 kg/m2) katılmıştır. Katılımcılar kafein ve plasebo olmak üzere iki deneme koşulunda tekrarlı sprint testine (10x15 m, 30 sn aralıklarla) katılmışlardır. İlk testten sonra bir hafta ara verilmiş ve denemeler çaprazlanmıştır. Testlerden 1 saat önce supleman olarak kafein/plasebo (4 mg/kg) verilmiştir. Test öncesi ve sonrasında vücut ağırlığı, kalp atım hızı, serum enzimleri, katekolaminler, elektrolitler ve laktat düzeyleri ölçülmüştür. Verilerin analizinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Akut kafein suplementasyonu, ortalama sprint zamanını anlamlı düzeyde kısaltırken (p0,05). Kan şekeri ve kalsiyum fark değerlerinde kafein ve plasebo denemeleri arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), potasyum fark değerleri ve kalsiyum test sonrası değerleri plaseboya göre kafein denemesinde daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of acute oral caffeine supplementation on repeated sprint performance and fatigue in young basketball players. The study was designed as randomised, doubleblind, crossover and placebo controlled. This research involved 8 young male basketball players (age: 16,3 ± 0.67 years, height: 192,07±0.7 cm, body weight: 88.23 ± 15,22 kg and training age: 6,1±1.1 years, bki: 23,9±3,06 kg/m2). Participants performed two experimential trials (caffeine and placebo) (10x15 m, 30 sn recovery) seperated by 7 days. One hour before the tests caffeine/placebo (4mg/kg) was given as suppleman. Pre and post test body mass, heart rate, serum enzymes, catecholamines, electrolytes and laktat levels were collected. Statistical analyses were performed using Wilcoxon test. While acut caffeine supplementation decreased mean sprint time significantly (p0,05).