Geriatri polikliniği'ne başvuran yaşlıların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Assessment of nutiritional status for elderly patients of geriatric clinic
  1. Tez No: 428953
  2. Yazar: DEMET ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma yaşlıların beslenme durumunun saptanması ve bazı antropometrik ölçümler, biyokimyasal parametreler, fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanıp; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Geriatri Polikliniğine başvuran, (22 erkek, 33 kadın) 55 gönüllü yaşlı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yaşlıların genel özelliklerini, sağlık durumlarını ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla soru kağıdı uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bir günlük besin tüketim kayıtları 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile sorgulanmıştır. Enerji ve besin ögesi alımları, günlük önerilen enerji ve besin ögeleri alım miktarları (RDA) ile kıyaslanmıştır. Beslenme durumunu değerlendirmek için Mini Nutrisyonel Değerlendirme-MNA ve Geriatrik Nutrisyonel Risk İndeksi- GNRI uygulanmıştır. Yaşlıların yaş ve beden kütle indeksi ortalaması erkeklerde 74.3±6.20 yıl ve 29.9±4.02 kg/m2, kadınlarda 75.5±6.35 yıl ve 32.4±6.75 kg/m2'dir. Şişman ve hafif şişmanların oranları sırasıyla kadınlarda %60.6, %24.2 ve erkeklerde %45.5, %45.4'tür. Yaşlıların günlük ortalama enerji alımları erkeklerde 1604.3±492.03 kkal, kadınlarda 1529.1±520.80 kkal'dir. RDA'ye göre günlük diyetle yetersiz alım oranı protein için erkeklerde %45.5, kadınlarda %39.4; günlük enerji için erkeklerde %36.4 kadınlarda %42.4 olarak bulunmuştur. Kadınların %27.3'ünde, erkeklerin ise %50.0'sinde posa tüketiminin yetersiz olduğu saptanmıştır. Her iki grupta da günlük B12 vitamini yetersiz alanların oranı %32.7'dir. Magnezyum, kalsiyumun ve demir günlük yetersiz alım oranı erkek ve kadınlarda sırasıyla %68.2, %51.5, %22.7 ve %81.8, %72.7 ve %24.2'dir. MNA sınıflamasına göre erkek ve kadınların yarıdan fazlası iyi beslenme düzeyine sahiptir. GNRI sınıflandırmasına göre ise; bütün yaşlılar iyi beslenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to assess of nutritional habits, biochemical parameters, anthropometric measurements, physical activity level and daily energy and nutrient intakes of 55 patients (22 male, 33 female), in Hospital of Gazi University, Geriatrics Clinic. A questionnaire was applied to determine the general characteristics, health situation and nutritional habits of elderly. The actual daily intakes were taken 24 hour recall. Daily dietary energy and nutrients intakes compared with the Recommended Dietary Allowance (RDA). Nutritional status was determined and evaluated by using nutritional screening tests Mini Nutritional Assessment-MNA and Geriatric Nutritional Risk Index-GNRI. Mean age and BMI for men and women were 74.3 ± 6.20 years, 29.9±4.02 kg/m2 and 75.5 ± 6.35 years, 32.4±6.75 kg/m2 respectively. The percentage of the obese and overweight men and women were 60.6%, 24.2% and 45.5%, 45.45%, respectively. The mean energy intakes of men was 1604.3±492.03 kcal and women 1604.3±492.03 kcal. According to RDA, the percentage of low intakes of protein, energy and fiber for men 45.5%, 36.4%, 50.0% and for women 39.4%, 42.4, %27.3%, respectively. According to RDA, the percentage of low intakes of vitamin B12, iron, magnesium and calcium for men 32.7%, 22.7%, 68.2%, 81.8% and for women 32.7%, 24.2%, 51.5% and 72.7% respectively. The nutritional status with respect to the screening tests were as follows. With MNA more than 50% of patients had no malnutrition risk. With GNRI it was determined that 90% had no risk.