Genç erkek basketbolcularda aktif ve pasif toparlanmanın şut performansına akut etkisi
The acute effect of active and passive recovery on shoot performance in young male basketball players
- Tez No: 808139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı; basketbolcularda aktif ve pasif toparlanmanın şut performansına akut etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel model kullanılmıştır. Çalışmaya Gaziantep ilinde U16 kategorisinde 7 yıldır basketbol oynayan sporculardan 12 erkek sporcu dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak RAST testi ve AAHPERD basketbol hızlı şut testi kullanılmıştır. Üç antrenmana ayrılan çalışma randomize bir şekilde planlanmış olup dinlenme yapılmayan günde sporcular RAST testi sonrasında dinlenme verilmeden AAHPERD basketbol hızlı şut testine geçmiştir. RAST testinde ve şut testinde elde edilen veriler kaydedilmiştir. Aktif toparlanma yapılan günde ise RAST testi sonrası aktif dinlenme yapan sporcular yine AAHPERD basketbol hızlı şut testine geçmiştir ve veriler kaydedilmiştir. Pasif toparlanma yapılan günde ise RAST testi sonrası pasif dinleme yaptırılmış ve AAHPERD basketbol hızlı şut testine giren sporcuların verileri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak SPSS 25.00 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda dinlenmesiz yapılan şut performansı ile aktif ve pasif toparlanma sonrası yapılan şut performansları karşılaştırıldığında aktif ve pasif toparlanma lehine anlamlı farklılığa rastlanmıştır (p ≤ 0.05). Buna karşın aktif ve pasif toparlanma arasında ise şut performansları açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Sonuç olarak yorgunluk sonrası dinlenmesiz güne göre aktif ve pasif toparlanma yapılan günlerde şut performansının arttığı görülmüştür. Ancak aktif ya da pasif toparlanma yapmanın şut performansına akut olarak farklı bir etki göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the acute effect of active and passive recovery on shooting performance in basketball players. Experimental model, one of the quantitative research methods, was used in the research. 12 male athletes who have been playing basketball for 5 years in the U16 category in Gaziantep were included in the study. RAST test and AAHPERD basketball rapid shot test were used as data collection tools in the research. The study, which was divided into three training sessions, was planned in a randomized manner, and on the day without rest, the athletes switched to the AAHPERD basketball rapid shot test after the RAST test without rest. The data obtained in the RAST test and the smash test were recorded. On the day of active recovery, the athletes who did active rest after the RAST test again passed the AAHPERD basketball fast shot test and the data were recorded. On the day of passive recovery, passive listening was performed after the RAST test and the data of the athletes who took the AAHPERD basketball rapid shot test were recorded. The obtained data were analyzed using the appropriate statistical methods in the SPSS 25.00 package program. As a result of the analysis of the data, a significant difference was found in favor of active and passive recovery when the shooting performance without rest and the shooting performance after active and passive recovery were compared (p ≤ 0.05). On the other hand, no significant difference was found between active and passive recovery in terms of shooting performances. As a result, she achieved the results of the last shot results, which were made active and passive recovery by seeing the sun without rest after rest. However, it has been observed that active or passive recovery does not have an acutely different effect on shooting performance.