19-64 yaş arası kadınlarda zayıflama amaçlı bitkisel destek ve besin desteği kullanımı
Herbal and food supplement use for weight loss among women aged between 19 and 64 years
- Tez No: 428956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı; zayıflamaya çalışan kadınların zayıflama amaçlı besin desteği ve bitkisel ürün kullanım durumlarını, beslenme alışkanlıklarını ve fiziksel aktivite durumlarını ve bu ürünlerle ilgili algılarını incelemektir. Çalışmaya, özel spor merkezin farklı şubelerine giden 565 kadın katılmıştır. Anket uygulaması yöntemiyle; kadınların beslenme, fiziksel aktivite ve zayıflama amaçlı besin ve bitkisel destek ürünü kullanımlarıyla ilgili veriler toplanmıştır. Hem besin desteği hem de zayıflama amaçlı ürün kullanım oranları saptanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %38.1'inin son bir yıl içerisinde farklı nedenlerle en az bir besin desteği veya bitkisel destek kullandığı bulunmuştur. Bunlar arasında en sık kullanılanları: B12 vitamini (%32.6), demir (%30.7) ve D vitamini (%20.9) olarak saptanmıştır. Kadınların % 43.5'inin (n=246) son 12 aydır zayıflama amaçlı besin desteği ve/veya bitkisel destek kullandıkları saptanmıştır. Zayıflama amacı ile en sık kullanılan destekler; yeşil çay (%58.9) ve limon (%27.2) olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %49.2'sinin 1-2 kez ve %28.8'inin 3-5 kez zayıflamak için diyet uyguladıkları bulunmuştur. Zayıflamak için diyet girişimler arttıkça, kadınların daha çok besin-bitkisel desteklere yöneldiği gözlenmiştir. Bitkisel destek kullanan bireylerin %89.8'i herhangi bir yan etki görmemiştir. Zayıflama amaçlı besin ve bitkisel destekleri kullanan kadınların kullanmayanlara göre günlük toplam enerji harcaması daha fazla bulunmuştur. Katılımcıların besin ve bitkisel destek hakkında genel düşünceleri sorgulanmıştır. Bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadıkları bulunmuştur. Zayıflamaya çalışan kadınlarda besin desteği ve/veya bitkisel destek kullanımına bir yönelim vardır. Sağlıklı kilo vermek, uzman kontrolünde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak, düzenli egzersizle, alışkanlık yaşam tarzı haline getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate herbal and food supplement use for weight loss among women who aim to lose weight and also to determine their nutritional status and physical activity levels. A total of 565 women participated in the study and subject were recruited from several sports centers. Data on nutritional status, physical activity levels and use of supplements for weight loss collected via a questionnaire form. We evaluated both food supplement use for different reasons and supplement use for weight loss reason only. In this study it is found that 38.1% of the women use at least one dietary supplement or herbal supplement in the last year for various reasons. The most commonly used supplements were vitamin B12 (32.6%), iron (7.30%) and vitamin D (20.9%). In the last 12 months 43.5% of women (n = 246) used food or herbal supplements s for weight loss. The most commonly used supplements were respectively green tea (58.9%) and lemon (27.2%). Moreover, 49.2% of the participants tried a weight loss diet for 1 to2 times and 28.8% of the participants tried a weight loss diet for 3 to5 times diets to lose weight. It is observed that with the increase of the frequency of dietary interventions, weight loss supplement use was also increased. In the study 89.8% of individuals that were using herbal supplements haven't see any adverse effects. The women that use supplements to lose weight have a total daily energy expenditure more than women that don't use any supplement. Participant's knowledge on supplements was questioned and it is found that they didn't have enough information. In this study we demonstrated a trend of herbal or food supplement use among women who aim to lose weight. For a healthy weight loss, it is necessary to develop healthy eating habits, increase physical activity levels and ensure these habits as a life style under the supervision of a dietetics expert.