III.Abbasi asrında edebi çevre (334-447/945-1055)
The Literary media in the third Abbasids age
  1. Tez No: 42896
  2. Yazar: NURULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SAVRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Arap Edebiyatı, Abbasî asrında gösterdiği gelişmeyi hiçbir dönemde göstermemiştir. Bu ise, Arap toplumunun bedevî yaşam tarzından sıyrılıp şehir toplumuna ayak uydurması sonucunda gerçekleşmiştir. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi, IH. Abbasî asrında da edebî gelişme şiir ve nesir ağırlıklı olarak ifadesini bulmuştur. Kuşkusuz bu edebî gelişmede, şiirin önemli bir yeri vardır. Şâirler, halife, vezir ve emirlerin teşvikiyle yoğun bir edebî faaliyete dalmışlar, saray çevresindeki konforlu hayat tarzından istifade etmelerinin de sağlamış olduğu avantajlarla gerek lafız ve üslup bakımından, gerekse konu ve maksat bakımından Arap şiirine önemli bir dinamizm kazandırmışlardır. Burada sözünü ettiğimiz yenilik daha çok bedii sanatlara önem vermek şeklinde ortaya çıkmıştır. Nitekim bu dönemde, şiir lügatine garip lafızlar, yabancı keli meler ve ilmî ve felsefî ibareler girmiş, bunun yanısıra medeniyet unsurlarına cevap verme amacına yönelik yeni kelimeler türetilmiştir. III. Abbasî asn şiirinde, şekil ve lafızdaki değişikliğe oranla konu ve içerik bakımından son derece hızlı bir değişmenin gerçekleştiğini görüyoruz. Şöyleki bu dönem şâirleri, câhiliye dönemindeki şiir temalarından uzaklaşıp yeni oluşan sosyal çevrenin ve medeniyet faktörlerinin gereklerine uymaya başlamışlar, böylece şiirde yeni hayal unsurları geliştirip lafız ve mana yönünden şiire birçok yenilik katmışlardır. Nitekim bu dönem şiirinde, mecaz, teşbih ve istiare gibi sanatlar vazgeçilmez unsurlar haline gelmiştir.III. Abbasî Asrında şekil bakımından ortaya çıkan en önemli yenilik ise kasidede bir konunun bir bütün olarak işlenmesidir. III. Abbasî asımdaki edebî gelişmeler sadece şiirle sınırlı kalmayıp nesir alanında da kendisini göstermiştir. Nesirdeki gelişmeler daha çok, lafız, içerik ve konulardaki çeşitlilik, belagat, bedii sanatlarında kaydedilen aşamalar şeklinde ortaya çıkmış ve bunun sonucunda geçmiş dönemlerde nesir, sadece hutbeler, va'z ve nasihatler şeklinde kısır döngüden ibaret iken bu dönemde nesir sanatı bilimsel ve edebî alanda önemli kitapların yazılmasına vesile olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In any period of time Arabic Literature has not shown the progress which have realized in Abbasid period. And the progress in this period was realized due to the fact that Arabic society, which led life according to the condition of desert for centuries, adapted itself to the city life. As it was in the past, the literary progress in the 3th Abbasid period was in the genres of poetry and prose. Undoubtedly poetry took an important place in this literary progress. Poets with the encourgament of caliphes, viziers and princes and the advantages of comfortable life style around the place which they pofit from has acquired to Arab poetry an important dynamizm both in language and form and content. In experience which we talk about here is about symbolic art. As a matter of fact in this period unknown words, foreign vocabulary, scientific and philosophic passages have entered to poetic language. Becides they have created new words to cope with the scientific progress. During the 3th Abbasid period the change in the form and content in poetry can be easly noticed The poets in this period lost their interest in the themes used in the pre-Islamic Arabian paganizm and began to adapt themselves to the developing society. By this way they have improved new imaginative elements in poetry and added many novelties in the sense of word and spirit. Hence in the poetry of this period the literary devices metaphor, trope and allegory have become the inevitable elements. The most important novelty in the form in the 3th Abbasid period was that the subject was treated as a whole in ode. The literary progress in the 3th Abbasid period was not only limited to poetry it has also shown itself in prose. The progress in the prosee appeared mostly in word, variety in subject, rhethoric and the literary devices. As a consequence prose before the 3th Abbasid period was limited to khutbahes and sermons but with the progress in this period prose has created the important books on science and literature.