Lise öğrencilerinin psikolojik belirtileri ile ana-baba tutumları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 42897
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, lise öğrencilerinin psikolojik belirti düzeyleri araştırılmış ve belirti düzeyleri ile cinsiyet, ana-baba tutumları ve sosyo ekonomik düzey arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 1994-1995 öğretim yılında Erzurum İl'i merkezindeki resmi liselerin ikinci sınıfına devam eden 225 kız ve 223 erkek olmak üzere toplam 448 öğrenciden oluşmuştur. Öğrencilerin psikolojik belirti düzeyleri Şahin ve Durak (1994) tarafından geçerlik ve güvenirliği yapılmış olan“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”ile; ana-baba tutumları da Kuzgun (1972) tarafından geliştirilen“Ana- Baba Tutumu Envanteri”ile ölçülmüştür. Öğrencilerin özlük nitelikleri hakkındaki bilgiler ise araştırmacı "tarafından geliştirilen bir form ile. toplanmıştır. Araştırmada, lise öğrencilerinin Kısa Semptom Envanteri (KSE)'nin her bir alt ölçeğinden almış oldukları Hostilite, Somatizasyon, Depresyon, Anksiyete ve Olumsuz Benlik puanları bulunmuş, ayrıca cinsiyete göre elde edilen puanların ortalamaları birbiriyle karşılaştırılmıştır. Ana-Baba Tutumu Envanteri'ne göre öğrencilerin Demokratik, Otoriter ve İlgisiz ana baba tutumu boyutlarının puanlan bulunmuş; daha sonra her ana baba tutumu boyutunun öğrencilerin Hostilite, Somatizasyon, Depresyon, Anksiyete ve Olumsuz Benlik belirtilerini nasıl ve ne ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Araştırmada istatistiksel teknik olarak varyans analizi, regresyon analizi, t testi, ortalama, standart sapma ve yüzde değerler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular özetle aşağıda verilmiştir: 1- Öğrencilerde psikolojik belirtiler yönünden önemli farklar bulunmuştur. En çok görülen belirti % 53.35 oranı ile Depresyondur. Bunu Olumsuz Benlik (% 18.30) ve Aksiyete (% 17.86) izlemekledir. En az rastlanılan belirti ise Somatizasyondur (% 2.01). 2- Kız ve erkek öğrenci gruplarının psikolojik belirti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Buna göre; kız öğrencilerin Hostilite, Somatizasyon, Depresyon, Anksiyete, Olumsuz Benlik belirti düzeyi, erkek öğrencilerinkine göre daha yüksektir.II 3- Araştırmada, öğrencilerin Hostilite, Somatizasyon, Depresyon, Anksiyete ve Olumsuz Benlik belirtisi üzerine ana baba tutumunun önemli etkisi bulunduğu ortaya çıkmıştır. Demokratik, otoriter ve ilgisiz ana baba tutumlarının her belirti üzerindeki etkisi ise şöyledir: 3.1.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the psychological symptom levels of the students of High School were investigated and the interactions between symptom levels, sex, attitudes of parents and socio-economic level were examined. The research, was realised on 225 female and 223 male students educating in the second class of High School. According to the results of this research, it was seen that the students have important psychological sjmptoms. The most frequently encountered symptom is depression. This was followed by negative ego and anxiety. The most seldom encountered symptom is somatisation. In this research, the difference between the symptom levels of- male and female students were found to be statistically significant. It was found that the symptom levels of hostility, somatisation, depression, anxiety and negative ego of female students were higher than those of male students. It was also seen that democratic authoritarian and careless attitudes of parents affect the symptom levels of students considerably. The effects of democratic, authoritarian and careless attitudes of parents on each symptom groups are as follows: 1. Authoritarian parental attitude has an significant affect statistically (p0.05).