Ergenlik döneminde algılanan anne baba tutumlarının bireyin ruhsal durumları ve akran ilişkileri üzerindeki etkileri
The effects of parental attitudes perceived during adolescence on individual psychological situations and peer relations
- Tez No: 543262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin algılanan anne baba tutumları, psikolojik belirtileri ve akran ilişkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için katılımları onaylanan 138 katılımcının verileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bulunan özel bir okulun lise öğrencileri oluşturmaktadır. 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri çalışmaya dahil edilmiştir. Değişkenlerin ölçülmesi için“Demografik Bilgi Formu”,“Anne Baba Tutum Ölçeği”,“Kısa Semptom Envanteri”ve“Akran İlişkileri Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre demografik değişkenler bakımından algılanan anne baba tutumu, psikolojik belirtiler ve akran ilişkileri alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, demokratik ebeveyn tutumu ile akran ilişkileri alt boyutları negatif ilişkili bulunmuş, koruyucu ve otoriter ebeveyn tutumlarında ise akran sadakati negatif ilişkili bulunmuştur. Psikolojik belirtiler arasında anksiyetenin koruyucu ve otoriter ebeveyn tutumu ile pozitif ilişkili; demokratik tutum ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. Olumsuz benlik, koruyucu ve otoriter ebeveyn tutumları ile pozitif ilişkili, demokratik tutum ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. Hostilite, otoriter ve koruyucu ebeveyn tutumu ile pozitif ilişkili; demokratik tutum ile negatif ilişkili olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda somatizasyon, koruyucu ve otoriter ebeveyn tutumu ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Akran bağlılığı, güveni ve kendini açma alt boyutları demokratik tutum ile negatif ilişkili olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulguların, öğrencilerin algıladığı ebeveyn tutumları ile psikososyal gelişimi arasındaki ilişkiyi göstermesi ve ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the perceived parental attitudes, psychological symptoms and peer relations of the students. The data of 138 participants whose data were approved for the study were evaluated. Sample are students from a private high school in Esenyurt, İstanbul. Students 9, 10, 11 and 12 grades are included to study.“Demographic Information Form”“Parenting Attitudes Scale ”,“Brief Symptom Inventory”and“Peer Relationship Scale”were used to measure the variables. According to the findings of the study, a significant difference was found between the perceived parental attitude, psychological symptoms and peer relations subscales in terms of demographic variables. In addition, peer relations subscales were found to be negatively related to democratic parental attitudes and peer loyalty was negatively related to protective and authoritarian parental attitudes. Anxiety symptoms were found positively correlated with protective and authoritarian parental attitudes; It was found to be negatively related to democratic parental attitude. Low self esteem subscale was found positively correlated with protective and authoritarian parental attitudes. Hostility subscale was found as positively correlated with authoritarian and protective parental attitudes; whereas it was found to be negatively related to democratic attitude. Somatization subscale was found as positively correlated with protective and authoritarian parental attitudes. Peer commitment, confidence and self-disclosure were found to be negatively related to democratic parenting attitude. It can be considered that the findings demonstrated the relationship between the perceived parental attitudes and the psychosocial development of the students. The results may contribute to the future studies.