Şizofren ve normallerin büyüklük konstansına olan tepkilerinde kişilik ve çevre faktörlerinin rolü
Role of personality and environmental factors in reaction of shizofren and normals against size constancy
- Tez No: 42898
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
1 ÖZET ŞİZOFREN VE NORMALLERİN BÜYÜKLÜK KONSTANSINA OLAN TEPKİLERİNDE KİŞİLİK VE ÇEVRE FAKTÖRLERİNİN ROLÜ Bu çalışmada normal ve şizofren hastalar arasında görsel algının rolü araştırıldı. Kişisel Yönelim Envanteri ile DSM III R tanı kriterlerine göre 30 normal ve 30 şizofren hasta deney kapsamına alındı. Her iki denek grubunda görsel algı testlerinden olan büyüklük konstansı testleri uygulandı. Büyüklük konstansının hükümleri 8 cm2 beyaz bir karton üzerinde 5 standart uyarıcıyla, 16 mukayese uyarıcısı karşılaştırılarak, standart uyarıcılar ile bazı farklı boyutların gerçek anlamı bulundu. Bu araştırmada 2 genel hipotezi ile bu iki hipotezin 5 alt hipotezi ileri sürüldü. Büyüklük konstansının hükümleri“varyans analizi”ve“t önem testi”metodlarıyla çözümlendi. Sonuçta normallerle şizofren hastalar arasında görsel algı, mesafe ve emosyonel faktörlerin büyüklük konstasında etkinliği gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ROLE OF PERSONALITY AND ENVIRONMENTAL FACTORS IN REACTION OF SCHÎZOFREN AND NORMALS AGAİNST SİZE CONSTANCY In this sti^dy, the role of visual perception between normal and schizophrenic patients was investigated. According to DSM III R diagnosis criteria by personal orientation inventory, 30 normal and 30 schizophrenic patients were included in the study. Of the visual perception tests, the size constancy was performed on both groups. The decisions of the Size constancy of subjects were obtained by comparing five standart stimuli drawn on a white cartoon whose diameters were 8 cm2, and sixteen comparison stimuli that had the same content but different dimensions with standart stimulus. In this study, two general hypothesis and related five sub-hypothesis were suggested. The size constancy of the subjects were solved by variance analysis and t test methods. As a result, it was seen that visual perception, distance and emotional factors between normal and schiophrenic patiens were effective in the size constancy.