Hematüri ile başvuran çocuk hastalarda etiyolojik dağılım ve izole mikroskopik hematüride uzun dönem izlem sonuçları
Etiologic classification of hematuria and long term monitoring results of isolated microscopic hematuria in pediatric patients
  1. Tez No: 428992
  2. Yazar: NURDAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN AZİME BAKKALOĞLU EZGÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hematüri glomerül, böbrek tübülleri, interstisyum ve alt üriner sistemden kaynaklanabilen geniş bir hastalık spektrumunun bir belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Öykü ve fizik muayene tanıya ulaşabilmek, uygun tedaviyi belirlemek ve sonuçlarını izleyebilmek için yetersiz kalırken, laboratuvar tetkikleri, radyolojik görüntülemeler ve gerektiğinde böbrek biyopsi bulgularından yararlanılabilir. Polikliniğimize Ocak 2005 ve Aralık 2011 tarihleri arasında hematüri bulgusuyla yönlendirilen 236 hasta incelendiğinde, hematürinin en sık nedenini; yapılan çeşitli tetkiklere ve uzun dönem izleme rağmen herhangi bir etiyolojinin saptanamadığı ve uzun dönem prognozun iyi olduğu izole mikroskopik hematüri oluşturmuştur. İzole mikroskopik hematüriyi glomerüler hastalıklar ve renal vaskülitler izlerken, bu gruptaki en sık neden ise poststreptokoksik glomerülonefrit olarak belirlenmiştir. Hastalarımızın %20'sinde anne ve baba arasında akrabalık saptanıp yakın ve daha uzak tüm akrabalarda en sık saptanan hastalığın taş ve hiperkalsiüri olduğu görülmüştür. Hematüri süresi ve hematüri şiddeti ile nihai tanı arasında ilişki gösterilememiştir. Asemptomatik mikroskopik hematürili hastaların %67,9'unda aşikar mikroskopik hematüri, %22,5'unda silme eritrosit saptanmıştır. Hematüri süresi, izole mikroskopik hematüri nedeniyle takip edilen hastaların %86'sinda, glomerüler hastalık/renal vaskülit tanısı olan hastaların %87'sinde üç aydan kısa sürmüştür. Glomerüler hematürisi olan olgularda hematüri şiddetinden çok eşlik eden proteinürinin ve glomerül filtrasyon hızının izlenmesinin gerektiği düşünülmüştür. Hematüri saptanan olgularda istenecek tetkiklerin öykü ve fizik muayeneden sonra belirli bir panel şeklinde değil, her hasta için özel olarak belirlenmesi gereklidir. İlk incelemelerinde hastalık seyri ve prognozunun iyi olacağı öngörülen olgularda gereksiz tetkiklerden kaçınıp, yakın izlem ile uzun dönem bulguların takibi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Hematuria may originate from the glomeruli, renal tubules and interstitium and urinary tract, and is associated with many different disease processes. The history and physical examination often fail to identify the probable etiology, physicians mostly need integration of laboratuary findings, radiological images and biopsy findings (in certain entities). These are critical in rendering an accurate diagnosis, treatment and evaluation. In our study two hundred thirty-six patients with hematuria were referred to the our outpatient clinic between January 2005 and December 2011 and asymptomatic isolated microscopic hematuria which any etiology can not be detected although several investigations to be made and followed for a long period, is the most common ethiology of hematuria in children. The long-term prognosis appears to be benign in the majority of cases. The other most common cause is glomerular disease / renal vasculitis and in this group the most frequent one is poststreptococcal glomerulonephritis. Relationship between parents was detected in 20% of our patients. Stone disease and hypercalciuria were found to be the most frequent diseases in all relatives. A significant relationship could not be found between hematuria period,severity and etiology. Obvious hematuria is evident in 67.9 % of patients with asymptomatic microscopic hematuria and abundant red blood cells in 22.5%. Hematuria period takes less than three months in 86% of patients with isolated microscopic hematuria and in 87% of patients with glomerular disease / renal vasculitis. Proteinuria and estimated glomerular filtration rate should be monitored in children with glomerular hematuria rather than hematuria severity. The tests will be requested in cases with hematuria after the history and physical examination, are not in the form of a specific panel, should be determined specifically for each patient. Pediatrician should avoid unnecessary tests in cases whose disease course will be considered as well. Long-term follow up with close visits should be done carefully.