Tütün kullanım bozukluğu olan tıp fakültesi öğrencileri ve araştırma görevlilerinde craving ile oreksin-leptin düzeylerinin ve mizaç-karakter özelliklerinin ilişkisi
The relationship between orexin - leptin, temperament - character features and craving in faculty of medicine students and research assistants with tobacco use disorder
  1. Tez No: 429034
  2. Yazar: KADİR AŞÇIBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARTUNER DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Tütün kullanım bozukluğu olan bireylerde tekrarlayan sigara kullanımı, genellikle sigara içmeye karşı duyulan aşırı istek (craving) nedeniyle olmaktadır ve cravingin sigara tüketiminde relapslarda en önemli risk etmeni olduğu dile getirilmektedir. Bu nedenle craving durumunun pekişmesinde etkili olabilecek etmenlerin araştırılması önemlidir. Bu araştırmada tütün kullanım bozukluğu olan bireylerde cravingi etkileyebileceğini düşündüğümüz serum oreksin ve leptin düzeyleri ile mizaç ve karakter özelliklerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Örneklem grubunu, CBÜ Tıp Fakültesi öğrencilerinden ve Hafsa Sultan Hastanesi'nde görevli asistanlardan 80 kişi oluşturmuştur. İlk aşamada bu kişiler ile yapılacak görüşmede DSM-V tütün kullanım bozukluğu kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Kontrol grubu CBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri ile Hafsa Sultan Hastanesi'nde görevli asistanlar arasından tütün kullanım bozukluğu grubu ile yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilmiş 40 sağlıklı gönüllüden oluşmuştur. Her iki gruba da sosyodemografik ve klinik Bilgi Formu, DSM-IV SCID-I Klinik Versiyonu, Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ), Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Ölçeği, Cloninger Mizaç ve Karakter Envanteri uygulanmış, plazma öreksin ve leptin düzeylerinin belirlenmesi için kan örnekleri alınmıştır. Bulgular:Sigara içen grupta TCI yenilik arayışı toplam puanı (p=0.003) ve NS3 (p=0.003), NS4 (p=0.002) alt ölçek puanları; sigara içmeyen grupta ise kendini yönetme SD2 (p=0.02), SD5 (p=0.01) alt ölçek puanları ve iş birliği toplam puanı (p=0.001) ve C4 (p=0.002), C5 (p=0.001) alt ölçek puanları daha yüksek bulunmuştur. Sigara içme süresi ile NS3 (p=0.03) ve NS-toplam (p=0.09) puanı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Sigara içen grubun annelerinin daha fazla sigara içtiği saptanmıştır (p=0.024).
Özet (Çeviri)
In subjects addicted to nicotine, relapse is often preceded by an urge to smoke (craving) that has been discussed as a major risk factor for relapse. Therefore, it is important to investigate the factors that might affect the consolidation of craving situation. In this research, we aimed to investigate the serum orexin-leptin levels and temperament-character features which may effect the craving in the indivudials with tobacco use disorder. Methods: The sample group is 80 persons that consists of Celal Bayar University medicine faculty students and research assistants.Firstly, DSM-V tobacco use disorder criteria was taken into consideration in the interview with these indivudials.The control group was established 40 healthy volunteers, that is consist of Celal Bayar University medicine faculty students and research assistants, matched for age, gender, body mass index and education levels with tobacco use disorder group. Both groups were applied sociodemographic and clinical information form, DSM-IV SCID-I clinical version, Substance craving scale, Fagerstrom nicotine dependence scale, Cloninger temperament and character inventory and serum samples were taken for the identification of orexin-leptin levels. Results:Smoker group's TCI total novelty seeking scale (p=0.003) score and NS4 (p=0.003) and NS5 (p=0.002) subgroups scale scores; nonsmoker group's self-directedness SD2 (p=0.02), SD5 (p=0.01) subscale scores and cooperativeness total score (p=0.001) and C4 (p=0.002), C5 (p=0.001) subgroups scores were detected higher.A positive correlation was found between the smoking duration and NS-total score (p=0.09) and NS3 (p=0.03) subgrup score.It is found that the mothers' of smoker group were smoked more cigarettes (p=0.024).