KOAH hastalarında Leicester Öksürük Anketinin (Leicester cough questionnaire) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Reliability and validity for Turkish version of Lei̇cester Cough Questionnaire in copd patients
  1. Tez No: 429033
  2. Yazar: FİKRET KURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA GÖKTALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye' de KOAH hastalarında kronik öksürüğü ölçmek ve değerlendirmek için herhangi bir yaşam kalitesi anketi bulunmamaktadır. Bu nedenle Leicester Öksürük Anketi' 'nin (LÖA) Türkiye versiyonunun kronik öksürüğü olan KOAH hastalarında ölçme ve değerlendirme özelliklerini test etmeyi amaçladık. Araştırmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğine kronik öksürük nedeniyle başvuran 71 erkek, 4'ü kadın toplam 75 KOAH hastası (GOLD B,C,D) ve 75 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların ortalama yaşı 62,32 ± 7,8 yıl idi. İç yapı tutarlık ölçümündetüm alt ölçeklerin cronbach alfa katsayısı 0,72-0,86 arasında değişmekte olup tüm anket için 0,89 olarak bulundu. Test tekrar test güvenirliğinde tüm sorular için korelasyon sayısı 0,609-0,783 arasında değişmekte olup, toplam LÖA skoru için korelasyon sayısı r=0,885 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
There is no questionnaire to assess the impact and severity of chronic cough in patients with COPD in Turkey. For this reason, we want to validate the Turkish version of Leicester Cough Questionnaire (LCQ) in COPD patients with chronic cough. 71 male, 4 female, total 75 COPD patients (GOLD B,C,D,) with chronic cough who had been followed at Celal Bayar University Medical Faculty Chest Disease Department and 75 control group were included into the study. Mean age of patients was 62,32 ± 7,8 years. For internal consistency, cronbach alpha coefficients of all subscales ranged between 0,72-0,86 and calculated as 0,89 for total index. In test-retest reliabilty, the correlation coefficient ranged between 0,609-0,783 for each question and calculated as r=0,885 for total LCQ score.